محمدحنیف اتمر، وزیر خارجه می‌گوید که طالبان باید گفت‌وگوهای صلح را از سر گیرند.

آقای اتمر که امروز (پنج‌شنبه، بیست‌وسوم دلو/بهمن) در یک نشست خبری در کابل سخن می‌زد، می‌گوید که کشورهای منطقه و هم‌کاران بین‌المللی افغانستان از گروه طالبان خواسته‌اند به میز گفت‌وگو برگردند و گفت‌وگوها را هرچه زودتر از سر گیرند.

وزیر خارجه می‌‌افزاید، هم‌کاران بین‌المللی افغانستان از طالبان خواسته‌اند، در صورتی‌ که این گروه نسبت به تعهدات‌شان در موافقت‌نامۀشان با آمریکا پابند اند، باید این تعهد را در گفت‌وگوهای بین‌الافغانی نیز نشان دهند و به میز گفت‌وگو برگردند.

محمدحنیف اتمر می‌گوید: «همه هم‌کاران بین‌المللی ما یک‌بار دیگر تأکید کردند که مجدداً به گفت‌وگوها رفته و از سر آغاز کنند و اگر جامعۀ جهانی یقین داشته باشد که طالبان به روند  صلح تعهد دارند؛ بنابر این، آنان به تعهدات‌شان پابند باشند.»

آقای اتمر در این نشست هم‌چنان می‌گوید، کشورهای منطقه و هم‌کاران بین‌المللی حفظ رابطه با شبکۀ القاعده و دیگر گروه‌های تروریستی را غیرقابل قبول خوانده و بر قطع هرچه زودتر روابط میان این گروه‌ها تأکید داشته‌اند.

به گفتۀ وزیر خارجه، هم‌کاران  بین‌المللی افغانستان از روند صلحی پشتی‌بانی می‌کنند که به مالکیت افغان‌ها بوده و ارادۀ مردم افغانستان در آن دخیل باشد. به گفتۀ او، طالبان باید خواست‌های اساسی‌شان را در میز گفت‌وگو با  هیأت گفت‌وگوکنندۀ دولت افغانستان بازگو کنند.

او با اشاره به توقف چندهفتۀ گفت‌وگوهای بین‌الافغانی در قطر نیز می‌گوید، گفت‌وگوها هنوز هم به بن‌بست نرسیده است و انتظار می‌رود طالبان با فشار جامعۀ جهانی بر سر میز گفت‌وگو برگردند.

این گفته‌ها در حالی بیان می‌شود که با گذشت بیش‌تر از یک‌ماه از آغاز دور دوم گفت‌وگوهای صلح بین‌الافغانی، هنوز هیچ نشست رسمی میان دو طرف گفت‌وگوکننده برگزار نشده و گروه طالبان سرگرم سفر به کشورهای منطقه است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: