ماریس پین، وزیر خارجۀ آسترالیا می‌گوید که ادامۀ خشونت‌ها، کشتار و شکنجۀ غیرنظامیان، به‌ویژه شکنجۀ زنان و دختران توسط گروه طالبان در افغانستان نگران‌کننده است.

وزارت خارجۀ کشور در خبرنامه‌یی که پخش کرده، گفته که وزیر خارجۀ آسترالیا این گفته‌ها را امروز (پنج‌شنبه، هفتم اسد/مرداد)‌ در یک گفت‌وگوی تلفنی با محمدحنیف اتمر، وزیر خارجه مطرح کرده است.

طبق خبرنامه، وزیر خارجۀ آسترالیا از گروه طالبان خواسته است که برای دست‌رسی به صلح به تعهدات خود پای‌بند باشد. او نیز گفته که کشورش قویاً پشتی‌بان صلح عادلانه، مستمر و آبرومندانه در افغانستان است و روی اهمیت گفت‌وگوهای صلح افغانستان تأکید می‌کند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

در خبرنامه آمده که محمدحنیف اتمر از دو دهه هم‌کاری آسترالیا در بخش‌های مختلف امنیتی، توسعه‌یی و بشری قدردانی کرده است. آقای اتمر گفته که گسترش روابط برای حفظ ارزش‌ها و منافع مشترک میان دو کشور، به‌ویژه در وضعیت کنونی در افغانستان که با بحران جنگ، خشک‌سالی، عدم مصونیت غذایی و کووید ۱۹ روبه‌رو است، مهم می‌باشد.در خبرنامه نیز نوشته شده است دو طرف توافق کرده‌اند که روی اقدامات عملی از جمله احیای حضور دایمی دیپلماتیک در کابل، پی‌گیری قضایا و جرایم جنگی شماری از نیروهای ویژۀ آسترالیایی در افغانستان با هم‌دیگر کار کنند.

تجدید توافق‌نامۀ مشارکت دوجانبه و امضای تفاهم‌نامۀ مساعدت‌های توسعه‌یی برای سال‌های ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۴ نیز از مواردی‌‌اند که دو طرف توافق کرده‌اند باهم روی آن‌ها کار کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

آسترالیا در حالی از کشتار و شکنجۀ غیرنظامیان توسط طالبان ابراز نگرانی می‌کند که این گروه در ماه‌های پسین به حمله‌هایش در سراسر کشور افزایش داده است. طالبان در بیش از دونیم ماه گذشته، شماری از ولسوالی‌ها را تصرف کرده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: