دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان یا یومانا، امروز با پخش بیانیه‌یی اعلام کرده که گزارش‌های پخش‌شده از موارد جدی نقض حقوق بشر در افغانستان به سبب افزایش حمله‌های نظامی مداوم در سراسر این کشور نگران‌کننده است.

یوناما گفته که گزارش‌های وابسته به قتل، بدرفتاری، آزارواذیت و تبعیض گسترده در افغانستان سبب ترس و ناامنی شده است و افرادی که چنین عمل‌کردی را انجام می‌دهند، باید پاسخ‌گو باشند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان تأکید کرده است که مردم افغانستان، به‌ویژه زنان در گذشته مورد تبعیض شدید قرار گرفته‌اند. از این‌رو، طرف‌ها مکلف‌اند که به حقوق بشر و کرامت مردم افغانستان به‌ویژه زنان و دختران احترام بگذارند.در همین حال، یوناما تأکید کرده است که بهترین راه برای پایان‌دادن آسیب به غیرنظامیان، گفت‌وگوهای صلح است و این روند باید مجدداً تقویت شود. به گفتۀ یوناما، دو طرف باید گفت‌وگوهای صلح، حفاظت از زیرساخت‌های افغانستان را که نگرانی واقعی مردم این کشور است، در اولویت کار خود قرار دهند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

در بیانیۀ یوناما آمده است: «کسانی که واقعاً به آینده افغانستان و مردم آن علاقه‌مند هستند، باید مذاکرات صلح را در اولویت قرار دهند و به‌شمول حفاظت از زیرساخت‌های کشور، به اقداماتی تعهد کنند که رفاه همه مردم افغانستان را یقینی می‌سازد.»

از سویی هم، یوناما از همه طرف‌ها خواسته است که به‌مناسبت عید سعید اضحی آتش‌بس اعلام کنند تا افغان‌ها بتوانند از جنگ نفس آرام بکشند که این کار می‌تواند به گفت‌وگوهای پایدار و معنا‌دار صلح کمک ‌کند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: