پس از تصرف پی‌هم ولسوالی‌های مردیان، منگجیک، فیض‌آباد، آقچه، خانقاه، خماب و قرقین ولایت جوزجان توسط طالبان، جنگ‌جویان این گروه محدودیت‌های سخت‌گیرانه‌یی را وضع کرده و از باشنده‌گان این ولسوالی‌ها خواسته‌اند که مطابق دستور مبلغان آنان عمل کنند.

شماری از باشنده‌‌گان ولسوالی آقچه با ابراز نگرانی می‌گویند که طالبان با حضور در ولسوالی‌ها محدودیت‌های تازه‌یی وضع کرده و اجرای آن را اجباری خوانده‌اند. آنان می‌افزایند که طالبان پوشیدن لباس‌های غربی، تراشیدن ریش، شنیدن موسیقی، فروش لوازم زنانه و حتی استفاده از تلفن‌های هوش‌مند را به‌دلیل افشای رازهای اطلاعاتی ممنوع اعلام کرده‌اند.

به گفتۀ باشنده‌‌گان ولسوالی آقچه، طالبان هم‌اکنون از طریق تجمعات و بلندگوهای مسجدها مردم را دعوت به جهاد می‌کنند و کودکان زیرسن را سرباز می‌گیرند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

یک تن از باشنده‌گان ولسوالی آقچه که نخواست نامش گرفته شود، می‌گوید: «از وقتی که طالب‌ها آمده‌اند، می‌گویند موسیقی نشوید، ریش تراش نکنید و فروختن لوازم زنانه در دکان‌ها را منع کرده و گفته‌اند دخترها نباید لباس‌های غربی بپوشند و از بیرون‌رفتن منع شده‌اند و کسی که بدون محرم بیرون برآید، با خود می‌برند.»یک تن دیگر از باشنده‌گان ولسوالی آقچه که نخواست نامش گرفته شود، نیز می‌گوید: «از وقتی که طالبان آمده‌اند، نمی‌توانیم از خانه بیرون شویم، مکتب‌رفتن منع شده، خانم‌ها نمی‌توانند از خانه بیرون شوند و بچه‌هایی که جوان هستند ۱۷ و ۱۸ سال سن دارند، را با خود می‌برند و می‌گویند جهاد می‌کنیم. ما از این وضعیت نگران هستیم، باید توجه شود.»

روح‌الله غفوری، فعال مدنی در جوزجان می‌گوید که طالبان از وضع هرگونه محدودیت در ولسوالی‌های این ولایت دریغ نمی‌کنند و این گروه با این عمل‌کردهایش می‌خواهد افغانستان را به سمت یک دورۀ سیاه دیگر ببرد.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

از سویی هم، باشنده‌گان ولسوالی قرقین جوزجان  که نخواستند هویت‌شان فاش شود، می‌گویند که طالبان محدودیت‌های تازه‌ را علیه باشنده‌گان این ولسوالی وضع کرده‌اند و دربارۀ ازدواج‌های اجباری و زیرسن رأی مثبت دارند.

در همین حال، مسئولان محلی جوزجان می‌گویند که طالبان از وضع محدودیت‌های سخت‌گیرانه در قلمروشان علیه مردم دریغ نمی‌کنند و قوانین خود را به گونۀ اجباری تطبیق می‌کنند.

عبدالقادر مالیه، معاون والی جوزجان می‌گوید که تراشیدن ریش، گشت‌وگذار زنان بدون محرم و موارد دیگر که منجر به سلب حقوق و آزادی بشر می‌شود، از سوی طالبان منع قرار داده شده است.

سلام‌وطندار را در یوتیوب دنبال کنید

به گفتۀ معاون والی جوزجان، باشنده‌گان ولسوالی‌های این ولایت از وضع هرگونه محدودیت‌ به ستوه آمده‌اند و تلاش‌ها به‌منظور پس‌گیری ولسوالی‌های ازدست‌رفته جریان دارد.

اما ذبیح‌الله مجاهد، از سخنگویان طالبان، وضع هرگونه محدودیت از سوی این گروه در ولسوالی‌های جوزجان را تکذیب می‌کند و می‌گوید که افراد این گروه به کار شخصی مردم کار ندارند.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // // // //

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: