با شدت‌ درگیری‌ها در بیش‌تر بخش‌های کشور و تصرف پی‌هم ولسوالی‌ها از سوی جنگ‌جویان طالبان، خبرهایی دربارۀ محدودیت‌هایی که این گروه به زنان در مناطق زیر ادارۀشان وضع کرده‌اند، پخش می‌شود. به‌دنبال پخش این خبرها، امروز شماری از اعضای مجلس نماینده‌گان نیز در این باره واکنش نشان دادند.

عبدالستار حسینی، عضو مجلس نماینده‌گان در نشست عمومی امروز این مجلس می‌گوید که طالبان در مناطق زیر ادارۀشان در شماری از ولایت‌ها، دختران جوان را با زور به نکاح‌ افرادشان درمی‌آورند. به گفتۀ او، طالبان با پخش اعلامیه‌یی گفته‌اند که دختران بالاتر از ۱۴ سال و زنان بیوۀ پایین‌تر از ۴۵ سال را به کمیسیون فرهنگی این گروه معرفی کنند تا به نکاح افراد این گروه درآیند.

عبدالستار حسینی، عضو مجلس نماینده‌گان

این عضو مجلس نماینده‌گان از مردم و تمامی بازرگانان کشور می‌خواهد که پشتی‌بانی‌شان را از نیروهای امنیتی و دفاعی اعلام و علیه طالبان «قیام ملی» راه‌اندازی کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

در همین حال، حلیمه صدف کریمی، دیگر عضو مجلس نماینده‌گان نیز با ابراز نگرانی می‌گوید که وضعیت زنده‌گی مردم در مناطق شمال کشور نگران‌کننده است و طالبان محدودیت‌های سختی در این مناطق وضع کرده‌اند.

بانو کریمی می‌افزاید، طالبان در مناطق شمال کشور زنان را در وضعیت سخت قرار داده‌اند و از مجلس نماینده‌گان می‌خواهد که نباید در این باره سکوت اختیار کند. به گفتۀ او، طالبان در مناطق شمال با پخش اعلامیه‌یی گفته‌اند که هر خانواده باید یک دختر بالای ۱۲ سال‌ را به نکاح جنگ‌جویان این گروه درآورد.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

به باور حلیمه صدف کریمی، وضع این محدودیت‌ها در برابر زنان، تجاوز مستقیم محسوب می‌شود. «خاموشی خانۀ ملت، خاموشی مردم را نشان می‌دهد. یک قوه در مقابل ظلمی که در برابر زنان و مردم افغانستان روان است، کاملاً خاموش است. شما شاید از قوانین و دستوراتی که در مناطق تحت تسلط طالبان در مورد مردم و زنان وضع شده، خبر داشته باشید.»

از سوی دیگر، وحید عمر، مشاور ارشد رئیس‌جمهور در امور روابط عامه و راهبردی امروز در یک نشست خبری در کابل می‌گوید که طالبان با ذهنیت هزاران سال پیش وارد جنگ شده‌اند. به گفتۀ او، طالبان با سوختاندن مکتب‌ها و تأسیسات عامه و وضع محدودیت‌ها بر مردم، قوانین جنگی و حقوق بشری را نقض می‌کنند.

با این حال، ذبیح‌الله مجاهد، از سخنگویان طالبان در توییترش نوشته است اعلامیه‌هایی که به‌نام این گروه در شبکه‌های اجتماعی پخش می‌شود، واقعیت ندارد. او پخش این اعلامیه‌ها را «پروپاگاند» می‌خواند. ذبیح‌الله مجاهد گفته است که آنان موارد مورد نیاز را تنها از راه‌های رسمی که در این ۲۰ سال منتشر کرده‌اند، پخش خواهند کرد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: