پیش از این بارها دربارۀ سربازگیری طالبان در مناطق زیر ادارۀشان گزارش‌هایی پخش شده است. حالا شماری از باشنده‌گان این مناطق در گفت‌وگو با سلام‌وطندار این موضوع را تأیید می‌کنند و می‌گویند، بیش‌تر جنگ‌جویان طالبان که در درگیری با نیروهای امنیتی کشته می‌شوند، با زور توسط این گروه مسلح شده‌اند.

یکی از باشنده‌گان جوزجان که نمی‌خواهد هویتش فاش شود، به سلام‌وطندار می‌گوید که طالبان پسر خُردش را با زور مسلح کرده و به جنگ برده‌اند.

به گفتۀ این پدر جوزجانی، بارها تلاش کرده که نزد افراد طالبان برود و از آن‌ها بخواهد پسرش را رها کنند، اما از آن بیم دارد که طالبان به حرفش گوش نکنند و به پسرش آسیب برسانند.

این باشندۀ جوزجان می‌افزاید که طالبان بر مردم ظلم می‌کنند و کودکانی که باید در مکتب سرگرم آموزش باشند را با زور به جبهه می‌برند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

یکی از فرماندهان محلی جوزجان هم می‌گوید که طالبان پسران زیر سن ۱۶ تا ۱۸ سال را از روستاهای مرغاب، حسن‌تابین، شکرک، افغان‌تپه، قره‌کنت و تونیکه با زور به خط نخست جنگ برده‌اند.

به گفتۀ این فرمانده، در جنگ طالبان با نیروهای امنیتی بیش‌تر کسانی کشته می‌شوند که طالبان آنان را با زور مسلح کرده‌اند.

خلیل اسیر، سخنگوی فرماندهی پولیس تخار نیز سربازگیری طالبان در مناطق زیر ادارۀ این گروه را تأیید می‌کند و می‌گوید که طالبان در ساحات زیر کنترل‌شان از جوانان خواسته‌اند تا به جهاد بپیوندند و اگر از امرشان سرپیچی کنند، تیرباران خواهند شد.

از سوی دیگر، صفی‌الله محزون، فرمانده پولیس بغلان می‌گوید که طالبان در کنار سربازگیری، خانه‌های مردم را نیز چوروچپاول می‌کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

به گفتۀ صفی‌الله محزون، طالبان در ساحات زیر ادارۀشان نمی‌توانند حقوق‌ مدنی و شهروندی مردم را تأمین کنند و برعکس بر آنان ظلم می‌کنند.

محمدهاشم سروری، عضو شورای ولایتی سمنگان می‌گوید که طالبان در این ولایت مردم را مجبور می‌کنند روزانه ۵ تا ۱۰ تن از اعضای گروه‌شان را غذا بدهند.

آقای سروری تأیید می‌کند که طالبان از هر روستا خواسته‌اند تا ۱۰ تن را برای آنان به‌عنوان سرباز بدهند.

در همین حال، یکی از فعالان مدنی بدخشان که نمی‌خواهد هویتش فاش شود، می‌گوید که طالبان در چند مرحله سربازگیری می‌کنند. در مرحلۀ نخست اعلام می‌کنند تا افراد به‌صورت داوطلب به آنان بپیوندند. در مرحلۀ دوم با بزرگان و متنفذان قومی صحبت می‌کنند تا شمار مشخصی از جوانان را در اختیار آنان بگذارند و در مرحلۀ سوم، جوانان را با زور مسلح می‌کنند و به جنگ می‌برند.

سلام‌وطندار را در یوتیوب دنبال کنید

این باشندۀ بدخشان می‌افزاید که شمار بسیاری از جوانان بدخشانی از بیم سربازگیری توسط طالبان به کابل و ایران رفته‌اند.

با این حال، ذبیح‌الله مجاهد، از سخنگویان طالبان به سلام‌وطندار می‌گوید که «طبق قوانین این گروه، جنگ‌کردن افراد زیر سن ممنوع است.» او مدعی‌ست که افراد آنان در هیچ‌ جای کشور با زور سربازگیری نکرده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: