مسئولان کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از تشدید جنگ و بدترشدن وضعیت امنیتی ابراز نگرانی می‌کنند و می‌گویند که افغانستان به زمین جنگی تبدیل شده است و طرف‌های درگیر قواعد جنگ را درنظر نمی‌گیرند.

محمدنعیم نظری، معاون کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان امروز در برنامۀ گرامی‌داشت از نوزدهمین سال‌روز تأسیس این کمیسیون، از ادامه منازعه و بدترشدن وضعیت امنیتی در افغانستان ابراز نگرانی می‌کند.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

معاون کمیسیون مستقل حقوق بشر می‌گوید، تشدید حمله‌ها از سوی طرف‌های درگیر در افغانستان سبب افزایش رقم تلفات غیرنظامیان شده و این نشان‌دهندۀ آن است که طرف‌های منازعه از قواعد جنگ تخطی می‌کنند.

معاون کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان می‌افزاید: «متأسفانه افغانستان تبدیل شده به زمینۀ جنگی بسیار گسترده‌یی که  عدول از حقوق بشردوستانۀ بین‌المللی و عدول از قواعد جنگ در افغانستان همه‌شمول شده و تبدیل به بزرگ‌ترین واقعه افغانستان.  زنده‌گی را در قلم‌رو افغانستان سخت و سنگین و غیرقابل تحمل کرده است.»

محمدنعیم نظری می‌گوید که تنها در ماه می ام‌سال ۹۹۶ غیرنظامی کشته و زخمی شده‌اند. ۳۰۱ تن به‌شمول ۲۰ زن و ۱۱۳ کودک کشته شده و ۶۹۵ تن دیگر به‌شمول ۱۰۲ زن و ۲۶۵ کودک زخم برداشته‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

گزارش کمیسیون مستقل حقوق بشر نشان می‌دهد که آمار تلفات در ماه می ام‌سال نسبت به ماه اپریل سه برابر افزایش یافته است.

از سوی دیگر، شهرزاد اکبر، رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در این برنامه می‌گوید که ادامۀ خشونت‌ها به بدترشدن وضعیت منجر شده است و طرف‌های درگیر به‌ویژه دولت و گروه طالبان باید روی ختم جنگ به گونۀ جدی کار کنند.

رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان می‌افزاید: «ما بسیار نگران هستیم. تشدید خشونت‌ها به این معناست که تلفات غیرنظامیان افزایش یافته و تعداد زیاد مردم در مناطق مختلف بی‌جا شده‌اند. هم‌چنان خشک‌سالی و کووید ۱۹ در کنار جنگ، به میزان فقر افزوده است.»

کمیسیون مستقل حقوق بشر خواهان برقراری آتش‌بس فوری و از سرگیری گفت‌وگوهای بین‌الافغانی برای رسیدن به نتیجۀ مطلوب است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: