کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان با پخش بیانیه‌یی از گروه طالبان خواسته است که باید زمینۀ نظارت مستقلانه و بی‌طرفانه بر وضعیت حقوق بشر، به‌ویژه حقوق بشری زنان و کودکان را در سراسر کشور فراهم کند.

این کمیسیون هم‌چنان از طالبان خواسته است که با توجه به نقض گستردۀ حقوق اساسی شهروندان، از جمله حق آموزش، تحصیل، کار و رفت‌وآمد، به تعهدات بین‌المللی دولت افغانستان، به‌ویژه تعهد به کنوانسیون‌های بین‌المللی حقوق بشر پای‌بند و ملزم بمانند.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

رعایت قوانین انسان‌دوستانۀ بین‌المللی، مانع ایجادنکردن بر سر راه رسیدن به کمک‌ها و خدمات انسان‌دوستانه، احترام به استقلال کمیسیون حقوق بشر و کارمندان آن و نیز مدافعان حقوق بشر از دیگر خواست‌هایی‌اند که از سوی کمیسیون مستقل حقوق بشر مطرح شده است.

در بیانیۀ کمیسیون مستقل حقوق بشر از تلاش‌های جاری یوناما و دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر در افغانستان قدردانی شده و آمده است که شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد سازوکار مستقلی را برای نظارت بر قضایای نقض حقوق بشر در افغانستان، ایجاد کند. این کمیسیون نیز گفته که از تاریخ ۲۴ اسد/مرداد سال جاری تاکنون نتوانسته است وظایف خود را در برابر مردم افغانستان انجام دهد.

در بیانیه آمده است: «طالبان نه‌تنها ساختمان‌های تمامی دفاتر کمیسیون را اشغال کرده است، بل‌که از این دفاتر برای برگزاری نشست‌های خود کار می‌گیرد و از دارایی‌های کمیسیون، مانند وسایط نقلیه و کمپیوترهای این نهاد نیز استفاده می‌کند.»

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

با این حال، کمیسیون مستقل حقوق بشر گفته است که طالبان پیش از این نسبت به حقوق بشر بی‌توجه بوده‌اند و رهبری این کمیسیون احترام طالبان به مأموریت و استقلال کمیسیون را محتمل نمی‌داند. کمیسیون تأکید کرده است که اگر نتواند از حقوق کارکنان زن این نهاد پشتی‌بانی کند، از حقوق دیگر شهروندان افغانستان نیز نمی‌تواند پشتی‌بانی کند.

به ‌گفتۀ کمیسیون مستقل حقوق بشر، ناتوانی در اجرای وظایف این کمیسیون، یک‌جا با نگرانی‌های برحق فعالان جامعۀ مدنی و خبرنگاران دربارۀ وضع محدودیت‌ها بر آزادی بیان، منجر به کاهش چشم‌گیر توانایی شهروندان افغانستان در زمینۀ نظارت بر حقوق آن‌ها و پشتی‌بانی از این حقوق شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: