زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ ویژۀ پیشین وزارت خارجۀ آمریکا برای صلح افغانستان، می‌گوید که لجاجت محمداشرف غنی، رئیس‌جمهور فراری افغانستان برای ماندن در قدرت سبب شد طالبان بر این کشور مسلط شوند.

آقای خلیل‌زاد این موضوع را روز گذشته در یک نشست مجازی در مرکز تحقیقی «بنیاد کارنگی برای صلح بین‌المللی» مطرح کرده و گفته که خودخواهی نخبه‌گان افغانستان نیز در سقوط افغانستان به‌دست طالبان مؤثر بوده است. او افزوده است که تمایل‌نداشتن نیروهای امنیتی افغانستان برای مقابله با طالبان و سرکوب آنان، سقوط این کشور را به‌دست طالبان تسریع کرد.

خلیل‌زاد تأکید کرده است که آمریکا در تلاش استقرار یک حکومت موقت در افغانستان بود. به گفتۀ او، آمریکا می‌خواست طرف‌های افغان از راه گفت‌وگو روی تشکیل این حکومت به موافقه برسند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

زلمی خلیل‌زاد هم‌چنان در بخشی از صحبت‌هایش تأکید کرده است که اکنون آمریکا با طالبان تعامل قوی دیپلماتیک دارد. او با پشتی‌بانی از این روابط گفته که پالیسی آمریکا دربارۀ افغانستان گروگان یک بحث ناآگاهانه شده است که می‌تواند منافع آمریکا را متضرر کند.

این در حالی‌ست که امارت اسلامی در بیست‌وچهارم اسد ام‌سال کابل را تصرف کرد. از آن‌زمان تاکنون جهان حکومت امارت اسلامی را به رسمیت نشناخته‌ و آمریکا نیز ذخایر ارزی بانک مرکزی را بسته کرده است. این‌ همه امارت اسلامی را تا اندازه‌یی نگران کرده است و مقام‌های امارت اسلامی بارها از جهان خواهان تعامل با خود شده‌اند.

جامعۀ جهانی تاکنون به این خواست‌ها لبیک نگفته و در رفتار خود با امارت اسلامی از احتیاط کار گرفته‌ است. جامعۀ جهانی گفته‌ است که عمل‌کرد طالبان را زیر نظر دارد و در صورتی‌ که آنان حکومت فراگیر تشکیل ندهند و حقوق اقلیت‌ها و زنان را رعایت نکنند، حکومت‌شان را به رسمیت نخواهد شناخت.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: