Asset 1SWN

خلیلزاد: افغانان نیازمند یک توافق سیاسی و آتش‌بس دایمی‌اند

US special representative for Afghan peace and reconciliation Zalmay Khalilzad gestures as he speaks during a forum talk with Afghan director of TOLO news Lotfullah Najafizada, at the Tolo TV station in Kabul on April 28, 2019. - The United States and Afghanistan stressed the need for "intra-Afghan dialogue" when US envoy Zalmay Khalilzad and Afghan President Ashraf Ghani held talks on April 27, a palace statement said. (Photo by WAKIL KOHSAR / AFP)        (Photo credit should read WAKIL KOHSAR/AFP/Getty Images)

زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژۀ وزارت خارجۀ آمریکا برای صلح افغانستان از اعلام آتش‌بس از سوی طالبان و حکومت افغانستان استقبال کرده است. آقای خلیلزاد شب گذشته (دوشنبه، ۲۰ثور/اردیبهشت) در توییتی نگاشته که در هفته‌های اخیر، خشونت‌ها وحشتناک بوده ‌است و مردم افغانستان هزینۀ آن را پرداخته‌اند.

او تأکید کرده که مردم افغانستان نیازمند یک توافق سیاسی و آتش‌بس دایمی هستند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

آقای خلیلزاد می‌گوید: «ما خواهان سرعت‌بخشیدن گفت‌وگوهای بین‌الافغانی، توافق سیاسی و ختم این جنگ بی‌معنا هستیم.» او می‌افزاید: «این همان چیزی است که مردم افغانستان آرزو می‌کنند.»

او یک‌بار دیگر تأکید کرد که آمریکا در کنار افغانان ایستاده ‌است.

این در حالی‌ست که دو روز پیش طالبان اعلام کردند که بر اساس دستور رهبری این گروه در سه روز عید سعید فطر آتش‌بس می‌کنند.در خبرنامۀ طالبان آمده است به تمامی افراد این گروه دستور داده شده که از روز اول تا روز سوم عید سعید فطر در تمام کشور هرگونه عملیات‌های‌ تعرضی‌شان را متوقف کنند.

رهبری این گروه از افرادش خواسته که در جریان سه روز عید به بخش‌های زیر ادارۀ دولت نروند و به نیروهای دولتی نیز اجازۀ ورود به قلمرو گروه طالبان را ندهند.

سلام‌وطندار را در یوتیوب دنبال کنید

روز گذشته ارگ ریاست‌جمهوری اعلام کرد که دولت جمهوری اسلامی افغانستان از اعلام آتش‌بس سه روزه از سوی طالبان آگاه است، اما تأکید دولت و مردم بر آتش‌بس واقعی و دایمی  می‌باشد.

در یک خبرنامۀ ارگ آمده است: «توسل به خشونت، قتل و کشتار افراد ملکی، انهدام زیربناها و اماکن عامه نه تنها در روزهای عید بلکه در هیچ روزی جواز شرعی ندارد.»

رئیس‌جمهور به نیروهای امنیتی دستور داده است تا به احترام روزهای عید، آتش‌بس را رعایت کنند.

عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی در واکنش به اعلام آتش‌بس سه روزۀ طالبان گفته است که برقراری آتش‌بس موقت به این مناسبت‌ها، فرصت کوتاه آرامش را برای مردم فراهم می‌‌کند، اما راه‌حل اساسی و دایمی برای حل مشکل کشور نیست.

او روز گذشته در خبرنامه‌یی گفته است که راه‌حل بیرون‌رفت از بحران کنونی کشور سرعت‌بخشیدن گفت‌وگوها، اعلام آتش‌بس دایمی و قطع همیشه‌گی جنگ می‌باشد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
اخبار و تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

فیسبوک

توییتر

تلگرام