آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا با زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژۀ این وزارت برای صلح افغانستان دیدار کرد.

بلینکن در توییتی نوشته است که در این دیدار در بارۀ محافظت از آمریکا در برابر تهدید تروریسم، دست‌یابی به یک توافق سیاسی عادلانه و پایدار در افغانستان و برقراری آتش‌بس دایمی و جامع در این کشور گفت‌وگو کرده است.

زلمی خلیلزاد، نیز در توییتی نگاشته است که وزیر خارجۀ آمریکا را در بارۀ روند مرور راهکار ایالات متحده در افغانستان آگاه ساخته است. او افزوده که در این دیدار در بارۀ استراتژی مشروط آمریکا نیز گفت‌وگو کرده‌اند.

به گفتۀ آقای خلیلزاد، این استراتژی می‌تواند به افغانستان صلح بیاورد، برای مردم افغانستان آیندۀ امن و با ثبات را تضمین کند و آمریکا و متحدانش مصون باشند که از خاک افغانستان تهدیدی علیه آمریکا و متحدانش صورت نگیرد.

پس از روی کار آمدن دولت جدید در آمریکا، این کشور اعلام کرد که توافق‌نامۀ دوحه را بررسی می‌کند.

حدود یک هفته پیش آنتونی بلینکن، وزیر خارجۀ آمریکا در تماس تلفنی با محمداشرف غنی، رئیس‌جمهور گفت که در حال بررسی توافق‌نامۀ دوحه است تا مشخص شود که طالبان به تعهدات‌شان برای قطع رابطه با گروه‌های هراس‌افگن، کاهش خشونت در افغانستان و انجام گفت‌وگوها با دولت افغانستان و دیگر طرف‌ها عمل کرده‌اند یا نه؟

آمریکا و طالبان ماه حوت سال گذشته توافق‌نامۀ صلح را در دوحه امضا کردند. بر بنیاد این توافق‌نامه آمریکا وعده سپرد که تمامی نیروهایش را تا ماه می سال ۲۰۲۱ میلادی از افغانستان بیرون می‌کند و در مقابل طالبان وعده دادند که اجازۀ عملیات از خاک افغانستان به گروه‌های افراط‌گرا را ندهند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: