Asset 1SWN

سلام وطندار

وزارت خارجۀ آمریکا در حال بررسی توافق‌نامۀ دوحه است

Es113c7XIAQ6cgS

آنتونی بلینکن، وزیر خارجۀ آمریکا با محمداشرف غنی، رئیس‌جمهور دربارۀ روند صلح افغانستان تلفنی گفت‌وگو کرده است.

ارگ ریاست جمهوری اعلام کرده که این گفت‌وگوی تلفنی شام روز گذشته (پنج‌شنبه، نهم دلو/بهمن) انجام شده است و دو طرف دربارۀ روابط میان دو کشور و پیش‌رفت‌های اخیر در روند صلح افغانستان گفت‌وگو کرده‌اند.

وزارت خارجۀ آمریکا هم اعلام کرده که آنتونی بلینکن با رئیس‌جمهور غنی دربارۀ تعهدات این کشور به هم‌کاری پایدار با افغانستان گفت‌وگو کرده است.

وزیر خارجۀ آمریکا پشتی‌بانی قاطع دیپلماتیک کشورش را از روند صلح افغانستان و کمک به طرف‌های درگیر برای دست‌یابی به یک توافق سیاسی برای صلح پایدار و عادلانه و آتش‌بس‌ دایمی و همه‌جانبه اعلام کرده است. وزیر خارجۀ آمریکا هم‌چنان به رئیس‌جمهور غنی گفته که در حال بررسی توافق‌نامۀ دوحه است تا مشخص شود که طالبان به تعهدات‌شان برای قطع رابطه با گروه‌های هراس‌افگن، کاهش خشونت در افغانستان و انجام گفت‌وگوها با دولت افغانستان و دیگر طرف‌ها عمل کرده‌اند یا خیر.

بلینکن ابراز امیدواری کرده است که همه رهبران افغانستان از فرصت تاریخی برای تأمین صلح و حفظ دستاوردهای ۲۰ سال گذشته در زمینۀ حقوق بشر، آزادی‌های مدنی و نقش زنان در جامعه پشتی‌بانی کنند. او گفته است که متعهد به رای‌زنی با دولت افغانستان، متحدان ناتو و شریکان بین‌المللی خود در مورد تهیۀ راهبرد/استراتژی جمعی برای پشتی‌بانی از آیندۀ با ثبات، دموکراتیک و امن برای افغانستان است.

از سوی دیگر، در اعلامیۀ ارگ گفته شده که آنتونی بلینکن از افزایش خشونت‌ها و ترورهای هدف‌مند در افغانستان ابراز نگرانی و آن را محکوم کرده است. بر پایۀ اعلامیۀ ارگ ریاست‌جمهوری، وزیر خارجۀ آمریکا از قربانی‌های نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان ستایش کرده و گفته است که تلاش می‌کند تا صلح پایدار و معنادار در افغانستان تأمین و آتش‌بس برقرار شود.

ریاست‌جمهوری  هم‌چنان گفته که وزیر خارجۀ آمریکا از تماس تلفنی جو بایدن، رئیس‌جمهور این کشور با رئیس‌جمهور غنی در آیندۀ نزدیک خبر داده است.

آقای بلینکن پیش از این هم گفته بود که توافق‌نامۀ امضاشده میان آمریکا و طالبان را بررسی خواهد کرد. پس از آقای بلینکن جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا در تماس تلفنی با حمدالله محب، مشاور امنیت ملی افغانستان از تصمیم کشورش برای بررسی توافق‌نامۀ دوحه نیز خبر داد.

توافق‌نامۀ دوحه در تاریخ دهم حوت/اسفند سال گذشته میان زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ ویۀ آمریکا برای صلح افغانستان و ملا عبدالغنی برادر، معاون سیاسی طالبان امضا شد. دولت افغانستان می‌گوید که در این توافق‌نامه به طالبان امتیازات گسترده داده شده است. از سوی دیگر، وزارت خارجۀ آمریکا به تازه‌گی اعلام کرده که مأموریت زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ ویژۀ آمریکا برای صلح افغانستان تمدید شده است. آقای بلینکن مأموریت آقای خلیل‌زاد را بنیادی و حیاتی خوانده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
اخبار و تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

فیسبوک

توییتر

تلگرام