با گذشت بیش از یک هفته درگیری شدید در کندهار و سقوط شمار بسیاری از ولسوالی‌های این ولایت به‌دست طالبان، امروز روح‌الله خان‌زاده، والی کندهار در یک نشست خبری می‌گوید که اداره‌های امنیتی این ولایت در ۱۸ سال گذشته وابسته به اقوام بوده‌اند.

والی کندهار می‌افزاید، در پیوند به کسانی که این ولایت را به این وضعیت رسانده‌اند، اطلاعات جمع‌آوری کرده است. به گفتۀ او، مواردی نیز وجود دارد که یک ولسوالی تنها با یک تماس تلفنی به طالبان واگذار شده است و در چهار روز گذشته نیروهای امنیتی به بهانۀ این‌که طالبان حمله می‌کنند، از برخی مناطق بیرون شده؛ اما این گروه هنوز وارد آن مناطق نشده‌اند.

والی کندهار تأکید می‌کند که کندهار هیچ‌وقت به‌دلیل نظامی سقوط نمی‌کند، اما برخی حلقات در این ولایت وجود دارد که می‌خواهند تمام کندهار سقوط سیاسی کند.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

او می‌گوید: «کندهار سقوط نظامی نکرده است؛ زیرا یک ولسوالی تنها با یک تماس تلفنی به طالبان واگذار شده است. اگر چنین سقوط نظامی بوده، پس چرا پولیس تلفات نداشته است؟ هزاران سرباز مناطق را ترک کرده و به خانه‌های خود رفته‌اند. من پاسگاه‌ها و مناطقی را می‌شناسم که چهار روز است واگذار شده؛ اما طالبان تاکنون به آن مناطق نیامده‌اند. پنج پاسگاه تنها با یک تماس تلفنی واگذار شده و این کار بزرگانی‌ست که در کابل نشسته‌اند.»

والی کندهار می‌افزاید که به‌زودی اسناد حلقاتی را افشاد خواهد کرد که در سقوط سیاسی ولسوالی‌ها دست داشته‌اند.

در همین حال، گل‌احمد کمین، سیداحمد سیلاب و مقتدا آغا از نماینده‌گان کندهار در مجلس نماینده‌گان نیز وضعیت کنونی این ولایت را نگران‌کننده می‌خوانند. آنان می‌گویند که تلاش دارند جنگ را از خانه‌ها بیرون و برای حل مشکلات خانواده‌های بی‌جاشده چاره‌اندیشی کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

این گفته‌ها در حالی دربارۀ وضعیت متشنج کندهار مطرح می‌شود که یک منبع از شفاخانۀ ولایتی این ولایت می‌گوید، به‌دلیل جنگ در مناطق مختلف این ولایت روزانه ده‌ها جسد و زخمی به این شفاخانه منتقل می‌شوند که بیش‌ترشان زنان و کودکان‌اند.

افزون بر این، در نتیجۀ بیش از یک هفته درگیری در کندهار بیش از ۶ هزار خانواده بی‌جا شده‌اند که در وضعیت نامناسب زنده‌گی می‌کنند.

این در حالی‌ست که ولسوالی دند کندهار پس از یک محاصرۀ طولانی شب گذشته به‌دست طالبان افتاد و ولسوالی ژیری این ولایت نیز در محاصرۀ طالبان قرار دارد.

با این حال، یک منبع امنیتی می‌گوید، در عملیاتی که شب گذشته در ناحیۀ نهم شهر کندهار انجام شد، به‌شمول یک فرمانده استخباراتی طالبان، ۳۷ عضو این گروه کشته شده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: