با گذشت نزدیک به یک ماه از تسلط طالبان بر افغانستان، سه‌شنبۀ هفتۀ گذشته این گروه اعضای کابینۀ حکومت خود را اعلام کرد. اما کابینۀ طالبان به‌دلیل آن‌چه انحصارگرایانه و تک‌قومی خوانده می‌شود، مورد انتقاد کشورهای منطقه و جهان قرار گرفته است.

شماری از آگاهان سیاسی می‌گویند که طالبان هنوز هیچ یک از پیش‌شرط‌های جامعۀ جهانی را برای به رسمیت‌شناخته‌شدن حکومت‌شان برآورده نکرده‌اند و عملی‌کردن تعهدات در آینده نیز از سوی این گروه بعید به‌نظر می‌رسد.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

به باور آگاهان، اگر طالبان به تعهدات خود پای‌بند نباشند و شرط‌های جامعۀ جهانی را برآورده نکنند، حکومت آنان به رسمیت شناخته نمی‌شود و در این صورت افغانستان با بحران سیاسی و اقتصادی و در نهایت جنگ‌ داخلی روبه‌رو می‌شود.

مصطفی علی‌زاده، آگاه سیاسی می‌گوید، «اگر طالبان نتوانند به تعهدات جامعۀ جهانی، آمریکا و اروپا و پیش‌شرط‌هایی که بر این‌ها مانده، نتواند تحقق پیدا کند و ایجاد کنند در جامعۀ، افغانستان متأسفانه به طرف یک جنگ حرکت می‌کند و افغانستان برمی‌گردد به میدان جنگ منطقه‌یی و فرامنطقه‌یی.»

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

اکرم عارفی، دیگر آگاه سیاسی نیز تأکید می‌کند که نبود روابط دیپلماتیک و در مواردی وضع تحریم‌ها بر حکومت طالبان از سوی کشورهای دیگر، افغانستان را منزوی می‌کند و بر گسترۀ بحران در کشور می‌افزاید.

این گفته‌ها در حالی مطرح می‌شود که با گذشت نزدیک به یک ماه از تسلط طالبان بر افغانستان، تاکنون هیچ یک از کشورهای منطقه و جهان حکومت آنان را به رسمیت نشناخته است و کابینۀ تازه اعلام‌شده از سوی این گروه نیز به‌دلیل آن‌چه انحصارگرایانه و تک‌قومی خوانده می‌شود، با واکنش‌های منفی جامعۀ جهانی هم‌راه بوده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: