با گذشت نزدیک به یک ماه از تسلط طالبان بر افغانستان، سه‌شنبۀ هفتۀ گذشته این گروه اعضای کابینۀ حکومت خود را اعلام کرد. اما کابینۀ طالبان به‌دلیل آن‌چه انحصارگرایانه و تک‌قومی خوانده می‌شود، مورد انتقاد کشورهای منطقه و جهان قرار گرفته است.

شماری از آگاهان سیاسی می‌گویند که طالبان هنوز هیچ یک از پیش‌شرط‌های جامعۀ جهانی را برای به رسمیت‌شناخته‌شدن حکومت‌شان برآورده نکرده‌اند و عملی‌کردن تعهدات در آینده نیز از سوی این گروه بعید به‌نظر می‌رسد.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

به باور آگاهان، اگر طالبان به تعهدات خود پای‌بند نباشند و شرط‌های جامعۀ جهانی را برآورده نکنند، حکومت آنان به رسمیت شناخته نمی‌شود و در این صورت افغانستان با بحران سیاسی و اقتصادی و در نهایت جنگ‌ داخلی روبه‌رو می‌شود.

مصطفی علی‌زاده، آگاه سیاسی می‌گوید، «اگر طالبان نتوانند به تعهدات جامعۀ جهانی، آمریکا و اروپا و پیش‌شرط‌هایی که بر این‌ها مانده، نتواند تحقق پیدا کند و ایجاد کنند در جامعۀ، افغانستان متأسفانه به طرف یک جنگ حرکت می‌کند و افغانستان برمی‌گردد به میدان جنگ منطقه‌یی و فرامنطقه‌یی.»

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

اکرم عارفی، دیگر آگاه سیاسی نیز تأکید می‌کند که نبود روابط دیپلماتیک و در مواردی وضع تحریم‌ها بر حکومت طالبان از سوی کشورهای دیگر، افغانستان را منزوی می‌کند و بر گسترۀ بحران در کشور می‌افزاید.

این گفته‌ها در حالی مطرح می‌شود که با گذشت نزدیک به یک ماه از تسلط طالبان بر افغانستان، تاکنون هیچ یک از کشورهای منطقه و جهان حکومت آنان را به رسمیت نشناخته است و کابینۀ تازه اعلام‌شده از سوی این گروه نیز به‌دلیل آن‌چه انحصارگرایانه و تک‌قومی خوانده می‌شود، با واکنش‌های منفی جامعۀ جهانی هم‌راه بوده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: