محمدنسیم حقانی، سخنگوی وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث، می‌گوید که باران‌ها و سیلاب‌های اخیر در ولایت‌های غزنی، میدان‌وردک، پکتیا، پکتیکا، لوگر و خوست، آسیب‌های هنگفت مالی به مردم رسانده است.

او می‌افزاید که تیم‌های بررسی هنوز هم در مناطق آسیب‌دیده کار می‌کنند، اما براساس آمار نخستین خانه‌ها، زمین‌های کشتی و باغ‌های مردم از بین رفته است.

سخنگوی وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث می‌گوید که این وزارت توانایی رسیده‌گی به آسیب‌دیده‌گان را ندارد و از جامعۀ جهانی می‌خواهد که سیلاب‌زده‌گان را کمک کند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

او می‌افزاید: «ضررهای زیادی به مردم وارد شده است و رسیده‌گی به زیان‌دیده‌گان از توان ما بالاست. ما مواد خوراکی و غیرخوراکی کمک می‌کنیم، اما ولایت‌ها خواستار کمک مؤسسه‌ها اند و آنان نیز کمک می‌کنند.»

در همین حال، مصباح‌الدین مستعین، سخنگوی وزارت زراعت، آبیاری و مالداری، می‌گوید که باران‌ها و سیلاب‌های اخیر به سه ولسوالی در پکتیکا، چهار ولسوالی در غزنی، سه ولسوالی در میدان‌وردک، سه ولسوالی در لوگر و چهار چهار ولسوالی در ولایت‌های زابل و پکتیا زیان رسانده است.

او می‌افزاید که برای بازسازی باغ‌ها و پاک‌کاری شبکه‌های آب تلاش می‌کنند. مصباح‌الدین مستعین می‌گوید: «سیلاب‌ها زیان رسانده‌اند، در برخی ولسوالی‌ها زمین‌های مردم را برده، در برخی ولسوالی‌ها چوب و مواشی، گندم و خانه‌های مردم را از بین برده است.»

با این حال، مسئولان ریاست زراعت لوگر می‌گویند که در نتیجۀ بارنده‌گی‌های شدید و سیلاب در شهر پل‌علم و ولسوالی‌های چرخ، خروار، خوشی و محمدآغۀ این ولایت حدود ۷۰۰ جریب زمین کشتی از بین رفته است.

سیلاب‌ها در ولایت غزنی  نیز در کنار زیان‌های مالی، جان دو کودک را گرفته و سه تن دیگر را زخمی کرده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

عمر حقانی، رئیس مبارزه با حوادث طبیعی ولایت غزنی می‌گوید که باران‌ها و سیلاب‌ها در ولسوالی‌های مختلف این ولایت صدها جریب زمین کشتی را از بین برده و صدها رأس مواشی را تلف کرده است.

از سویی هم، ذبیح‌الله ترابی، ولسوال شیخ‌علی ولایت پروان نیز می‌گوید که در نتیجۀ سیلاب‌ها در این ولسوالی یک تن کشته شده و بیش از ۱۰۰ رأس مواشی تلف شده است.

براساس پیش‌بینی ریاست هواشناسی کشور، امروز نیز در ۱۰ ولایت کشور باران و سیلاب جریان دارد. گفتنی‌ست که چند هفته پیش نیز سیلاب‌ها و باران‌ها در ولایت‌های مختلف به کشاورزان زیان‌های مالی فراوانی وارد کرده بود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: