پس از چاشت روز گذشته (سه‌شنبه، چهاردهم سرطان) ولایت غزنی گواه بارش باران‌‌های شدید بود. ساعاتی پس از بارش باران، در ولسوالی‌های جغتو، اندر، گیلان، آب‌بند، مالستان، زنه‌خان و ده‌یک این ولایت، سیلاب‌های ویران‌گری سرازیر شد.

یارمحمد ۵۵ ساله، کشاورز در ولسوالی اندر، می‌گوید که ده‌ها جریب زمین و صدها تخته سولر در نتیجۀ سیلاب‌ها تخریب شده و مزارع گندم که در حال جمع‌آوری بودند، نیز تخریب و از بین رفته‌ و ده‌ها رأس مواشی در چندین ولسوالی این ولایت نیز تلف شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

او می‌افزاید: «این‌جا در منطقۀ ما سیل آمده است، باران خیلی تیز بود. گندم‌های مردم را که درو نکرده بودند، برده و خیلی تاوان رسانده است. شمسی‌های/سولرهای مردم را خراب کرده است.»

حبیب‌الله مجاهد، رئیس اطلاعات و فرهنگ غزنی، به سلام‌وطندار می‌گوید که در پی این سیلاب‌ها دو کودک در ولسوالی رشیدان جان باخته و سه مرد در ولسوالی آب‌بند زخمی شده‌اند. او میزان زیان‌های مردم به‌ویژه کشاورزان و باغ‌داران را میلیون‌ها افغانی می‌گوید.

در همین حال، زکریا هوتک، مدیر عمومی باغ‌داری ریاست زراعت، آبیاری و مالداری غزنی، تخریب‌شدن صدها جریب زمین در این ولسوالی‌ها را تأیید می‌کند و می‌گوید که سروی‌های جدی این اداره برای میزان دقیق زیان‌های مردم و تلفات مواشی، آغاز شده‌ است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

از سویی هم، عمر حقانی، رئیس مبارزه با حوادث طبیعی غزنی، می‌گوید که ۵۰۰ خانواده در ولسوالی گیلان، ۷۰۰ خانواده در ولسوالی مقر و ۶۰۰ خانواده در ولسوالی آب‌بند، آسیب‌های جدی دیده‌اند و در سایر ولسوالی‌ها نیز میزان زیان‌های مردم بلند است.

غزنی، از ولایت‌های زراعتی در کشور است که درصدی بلند مردم در سطح ولسوالی‌های این ولایت سرگرم کشاورزی و دام‌داری‌اند. حدود دو هفته پیش نیز، صدها کشاورز و باغ‌دار در نتیجۀ بارش ژاله و باران‌های شدید در این ولایت، زیان‌مند شدند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: