نشست امارت اسلامی که در‌ آن به‌شمول عالمان دین، بزرگان قومی، شماری از مقام‌های دولت پیشین و صدها تن دیگر شرکت دارند، امروز در کندهار برگزار شده است.

رادیو تلویزیون ملی افغانستان امروز در توییترش نوشته است که در این نشست حدود ۳۰۰۰ تن شرکت کرده‌اند و روی برخی مسائل ملی گفت‌وگو می‌کنند.

امیرخان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه، در جریان سخن‌رانی‌اش در این نشست از جامعۀ جهانی خواست که بگذارد افغان‌ها خود حکومت مورد نظرشان را تشکیل دهند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

او باری دیگر تکرار کرد که امارت اسلامی خواستار ایجاد تعامل سازنده با جهان است و توقعش از جهان نیز این است که حکومت سرپرست امارت اسلامی را به رسمیت بشناسد.

در همین حال، محمدخالد حنفی، سرپرست وزارت امر به معروف و نهی از منکر، در این نشست می‌گوید که امارت اسلامی مشروعیت خود را به‌دست آورده است؛ زیرا هزاران عالم دین، بزرگان قومی و سایر اقشار با رهبر امارت اسلامی بیعت کرده‌اند.

او می‌‌افزاید: «مشروعیت به چه گفته می‌شود، هزاران عالم دین، بزرگان قومی و متنفذان در کابل با امیرالمومنین بیعت کردند، صدها بازرگان با او دیدار و اعلام پشتی‌بانی کردند، مشروعیت چه‌گونه است؟»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

گفته شده است که هبت‌الله آخوندزاده، رهبر امارت اسلامی، نیز در این نشست شرکت می‌کند و هدف از برگزاری این نشست پشتی‌بانی از نظام امارت اسلامی خوانده شده است.

امارت اسلامی چندی پیش نیز یک نشست بزرگ زیر نام «گردهمایی بزرگ علمای افغانستان» در کابل برگزار کرده بود. در پایان این گردهمایی که سه روز ادامه داشت، شرکت‌کننده‌گان آن با ارائۀ قطع‌نامۀ ۱۱ ماده‌یی‌ پشتی‌بانی‌شان را از نظام امارت اسلامی افغانستان اعلام کردند.

براساس قطع‌نامه، شرکت‌کننده‌گان با هبت‌الله آخوندزاده، رهبر امارت اسلامی بیعت کردند. گفتنی‌ست که هنوز هیچ کشوری امارت اسلامی را به رسمیت نشناخته است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: