در پایان گردهمایی بزرگ علمای افغانستان که سه روز ادامه داشت، شرکت‌کننده‌گان آن با ارائۀ قطع‌نامۀ ۱۱ ماده‌یی‌ پشتی‌بانی‌شان را از نظام امارت اسلامی افغانستان اعلام کردند. براساس قطع‌نامه، شرکت‌کننده‌گان با هبت‌الله آخوندزاده، رهبر امارت اسلامی بیعت کردند.

شرکت‌کننده‌گان گردهمایی علمای افغانستان در این قطع‌نامه از جامعۀ جهانی و سازمان‌های بین‌المللی به‌ویژه کشورها و سازمان‌های اسلامی خواسته‌اند که نظام امارت اسلامی را به‌عنوان یک نظام مشروع به رسمیت بشناسند، با آن تعامل مثبت داشته باشند، تمامی تحریم‌ها بر افغانستان را بردارند، دارایی‌های بسته‌شدۀ مردم افغانستان را آزاد کنند و در بازسازی و پیش‌رفت اقتصادی افغانستان، از شهروندان این کشور پشتی‌بانی کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

از سویی هم، شرکت‌کننده‌گان در پایان این گردهمایی گفته‌اند که آنان از فرمان رهبر امارت اسلامی مبنی بر جلوگیری از کشت و قاچاق مواد مخدر پشتی‌بانی می‌کنند و از کشورهای همسایه، منطقه و جهان خواسته‌اند که در امور داخلی افغانستان مداخله نکنند.

انتظار می‌رفت که در این قطع‌نامه روی بازگشایی مکتب‌های دخترانۀ بالاتر از صنف ششم به‌طور واضح تذکر داده شود؛ اما در مادۀ نهم این قطع‌نامه در کنار سایر موارد روی آموزش و حقوق زنان نیز اشاره شده است.

در گردهمایی سه روزۀ علمای افغانستان، دو تن از شرکت‌کننده‌گان بر آموزش زنان تأکید کردند.

پس از پشتی‌بانی سیدنصرالله واعظی، یک تن از شرکت‌کننده‌گان گردهمایی علما، از آموزش زنان در روز نخست گردهمایی، امروز فاروق اعظم، مشاور وزارت انرژی و آب، نیز از آموزش زنان و دختران پشتی‌بانی کرد و گفت که دروازه‌های مکتب‌های دخترانۀ بالاتر از صنف ششم هرچه زودتر باید بازگشایی شود.

او گفته است: «بسته‌کردن دروازۀ علم در مقابل زنان و دختران به کار نیست، صرف خلاص‌شدن کار است و قصۀ بن‌لادن را جور نکنید. امارت شما به خطر می‌شود. مسألۀ آموزش دختران یک مسألۀ شرعی‌ست، این‌ها کسانی‌اند که راه امارت را هم‌وار کرده و قربانی داده‌اند، این‌ها را از علم محروم نکنید.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

با این حال، دکتر عبدالستار غفور، یک تن از شرکت‌کننده‌گان این گردهمایی، می‌گوید که جامعۀ افغانستان نیازمند متخصصان زن در بخش‌های مختلف است.

گفتنی‌ست که گردهمایی بزرگ علمای افغانستان روز پنج‌شنبۀ هفتۀ گذشته آغاز شد و عصر امروز به پایان رسید. لازم به یادآوری‌ست که ۴ هزار و ۵۹۵ تن در این گردهمایی شرکت کردند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: