کابل، پایتخت افغانستان، امروز گواه برگزاری گردهمایی بزرگ علمای کشور و متنفذان قومی بود و قرار است این گردهمایی تا دو روز دیگر نیز ادامه یابد. نخستین روز این گردهمایی با حضور رهبری حکومت سرپرست امارت اسلامی و بی‌حضور هبت‌الله آخوندزاده، رهبر امارت اسلامی پایان یافت.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی، عصر امروز در یک نشست خبری دربارۀ روز نخست این گردهمایی معلومات ارائه کرد. او می‌گوید که امکان دارد رهبر امارت اسلامی در ادامۀ گردهمایی بزرگ علمای افغانستان نیز شرکت کند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

مجاهد می‌افزاید: «امکان دارد امیرالمومنین در این گردهمایی شرکت کند؛ اما تاکنون شرکت نکرده‌ است.»

محمدحسن آخوند، رئیس‌الوزرای امارت اسلامی، به شرکت‌کننده‌گان گردهمایی گفته‌ است که می‎توانند پیرامون مسائل مختلف دیدگاه‌های‌شان را ارائه کنند. اما این‌که دیدگاه‌های انتقادی از کارکرد حکومت امارت اسلامی در روز نخست چه‌قدر وجود داشته ‌است، در این راستا به پرسش ما پاسخ داده نشد.

ذبیح‎‌الله مجاهد در نشست خبری تأکید می‌کند که دیدگاه‌های ارائه‌شده در این گردهمایی از سوی حکومت بررسی و رسیده‌گی خواهد شد. او آجندای این نشست را وابسته به شرکت‌کننده‌گان می‌داند.

مجاهد می‌گوید: «در این نشست علما می‌توانند نظریات خود را ارائه کنند و این مشوره‌ها بررسی و تا حد امکان به آن‌ها رسیده‌گی خواهد شد.» در این گردهمایی دست‌کم ۳۵۰۰ تن از سراسر افغانستان شرکت کرده‌اند و تمامی شرکت‌کننده‌گان نیز عالمان دین و متنفذان قومی‌اند.

در این گردهمایی از حضور نماینده‌گان اقشار دیگر؛ چون فعالان جامعۀ مدنی، سیاست‌گران و زنان خبری نیست. توقع می‌رود که در این گردهمایی میلیون‌ها افغانی مصرف شود. ذبیح‌الله مجاهد می‌گوید که تمامی این مصارف از سوی حکومت سرپرست امارت اسلامی پرداخت خواهد شد و در این راستا از اسراف جلوگیری می‌شود.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

در کنار این، یک تن از شرکت‌کننده‌گان پیشنهاد تندی مبنی بر سربریده‌شدن مخالفان امارت اسلامی در گردهمایی ارائه کرده ‌است. مجاهد این پیشنهاد را دیدگاه شخصی می‌خواند.

گفتنی‌ست که برخی از شرکت‌کننده‌گان گردهمایی پیرامون آموزش دختران در کشور نیز دیدگاه‌هایی داشته‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: