گردهمایی بزرگ علمای افغانستان امروز (پنج‌شنبه، نهم سرطان)، از سوی امارت اسلامی بدون حضور رسانه‌های غیردولتی آغاز شد. شماری از خبرنگاران با انتقاد از این اقدام امارت اسلامی، می‌گویند که به آنان اجازۀ پوشش داده نشده ‌است.

سهیلا یوسفی، یک‌ تن از خبرنگاران، از اجازه‌نیافتن به پوشش این نشست از سوی امارت اسلامی شاکی‌ست و این اقدام را نمایان‌گر بی‌باوری حکومت سرپرست به روند آزاد اطلاع‌رسانی می‌داند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

او می‌گوید: «نخستین نشست عالمان دین در حکومت امارت اسلامی است که در تالار لویه جرگه عملاً آغاز شد، اما به گونه‌یی که باید رسانه‌ها در آن حضور داشته باشند و اطلاع‌رسانی کنند، وجود ندارد و این خودش می‌تواند اطلاع‌رسانی را محدود کند.»

مدون غفور، یکی دیگر از خبرنگاران، نیز می‌گوید که حضورنیافتن خبرنگاران در گردهمایی علما، بیان‌گر دورنگهداشتن مردم از جزئیات و تصمیم‌های نشست‌ها و روندهای ملی‌ست. او می‌افزاید که مردم می‌خواهند از جزئیات این نشست باخبر شوند و اگر به خبرنگاران اجازۀ پوشش داده نشود، مردم نیز از یک روند ملی بی‌خبر می‌مانند.

از سوی دیگر، مسئولان نهادهای حامی رسانه‌‌ها با انتقاد از این عمل‌کرد امارت اسلامی، خواهان زمینه‌سازی حکومت به رسانه‌ها برای دست‌رسی به اطلاعات بر مبنای قانون‌اند.

سیدعلی اصغر اکبرزاده، عضو رهبری فدراسیون ژورنالیستان و نهادهای رسانه‌یی افغانستان، این روی‌کرد حکومت سرپرست امارت اسلامی را استبداد رسانه‌یی عنوان می‌کند. او تأکید می‌کند که شهروندان باید در روشنی این‌گونه نشست‌ها قرار بگیرند و به دست‌رسی به اطلاعات که حق مردم است، توجه شود.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

گردهمایی بزرگ علمای افغانستان امروز در کابل با حضور نزدیک به ۳۵۰۰ تن از عالمان دین و بزرگان قومی در تالار لویه جرگه آغاز شد. در این نشست که تا دو روز دیگر نیز ادامه دارد، دربارۀ مسائل مهم حکومت‌داری و اجتماعی افغانستان بحث و تبادل‌نظر می‌شود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: