پس از هفته‌ها بگومگوها، سرانجام امروز زمان دقیق برگزاری «نشست بزرگ علما» از سوی مقام‌های امارت اسلامی اعلام شد. عبدالسلام حنفی، معاون دوم رئیس‌الوزرا، امروز در یک نشست خبری در خیمۀ لویه‌جرگه در کابل، تاریخ برگزاری «نشست بزرگ علما» را فردا پنج‌شنبه اعلام کرد.

آقای حنفی در این نشست به رسانه‌ها می‌گوید که شرکت‌کننده‌گان «نشست بزرگ علما» از تمامی مردم افغانستان نماینده‌گی می‌کنند. او می‌افزاید که عالمان دین، محاسن‌سفیدان، شخصیت‌های افغانی و نخبه‌گان قومی، از جمله کسانی‌اند که قرار است در نشست فردا شرکت کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

با این حال، هیدر بار، معاون مدیر بخش زنان دیدبان حقوق بشر، به سلام‌وطندار می‌گوید که این نشست به‌دلیل عدم تنوع سیاسی و فراگیرنبودن، هیچ سودی نخواهد داشت.

او می‌افزاید که امارت اسلامی این نشست را گامی برای کسب مشروعیت می‌داند؛ اما با برگزاری نشست عالمان دین هیچ تغییری در روی‌کرد امارت اسلامی خلق نخواهد شد.

او می‌گوید: «امارت اسلامی این نشست را به‌عنوان اقدامی برای کسب مشروعیتش می‌پندارد، اما طوری به نظر نمی‌رسد که این نشست مؤثر باشد؛ چون همه‌شمول نیست و تنوع سیاسی و دیدگاهی را ندارد. زنان که نیم جامعه را تشکیل می‌دهند، اصلاً شامل نیستند.»

هم‌زمان با این، هانا نیومن، یکی از اعضای پارلمان اتحادیۀ اروپا، در توییترش نوشته است نشستی که در آن زنان حضور نداشته باشند، مشروعیتی ندارد.

او گفته است: «امارت اسلامی می‌تواند هر تعداد جرگه برگزار کند، تا زمانی که زنان را دعوت نکند، این نشست‌ها مشروعیت ندارد. این یک ایدئولوژی نیست؛ بل‌که یک واقعیت است. زنان نیمی از افغانستان را تشکیل می‌دهند.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

از سویی هم، مونسه مبارز، از فعالان حقوق زن، در واکنش به این نشست می‌گوید که عده‌یی از عالمان دین به‌دلیل مشترکات دیدگاه و منافع، به این نشست مشروعیت داده‌اند. به باور او، نشستی که در آن افکار عامه و مظهر ارادۀ عمومی در نظر  نباشد، مشروعیتی ندارد.

گفتنی‌ست که نشست عالمان دین فردا با شرکت ۳۰۰۰ عالم دین از سراسر کشور در خیمۀ لویه‌جرگه برگزار می‌شود؛ اما محتوای اصلی این نشست هنوز هم در هاله‌یی از ابهام است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: