مسئولان امارت اسلامی از برگزاری یک نشست بزرگ برای دریافت مشروعیت داخلی با شرکت نماینده‌گان از تمامی اقوام و ولایت‌ها در آیندۀ نزدیک، خبر می‌دهند. عبدالحق حماد، مسئول نظارت بر نشرات رسانه‌ها در وزارت اطلاعات و فرهنگ، به سلام‌وطندار می‌گوید که امارت اسلامی از دو ماه به این‌سو تلاش دارد تا با مشورت با مردم، مشکلات موجود را حل کند.

او می‌افزاید که به همین منظور قرار است در آیندۀ نزدیک یک نشست بزرگ مشابه به لویه‌جرگه یا شورا در سطح کشور برگزار شود. به گفتۀ آقای حماد، در این نشست موضوع مشروعیت نظام امارت اسلامی نیز مطرح می‌شود.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

با این حال، حفیظ رحمان، معاون حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار می‌گوید که شرکت‌کننده‌گان این نشست باید توسط مردم انتخاب شوند و نباید مانند نشست‌های پیشین به‌طور نمایشی برگزار شود. او می‌افزاید تاکنون روشن نشده است که این نشست در کجا، چه‌وقت و به رهبری چه کسی برگزار می‌شود.از سویی هم، سیداکبر آغا، از آگاهان مسائل سیاسی، خواهان برگزاری هرچه زودتر این نشست است و می‌گوید که برگزاری چنین نشست بزرگ در سطح ملی از خواست‌های مردم افغانستان است تا بتوانند دیدگاه و خواست‌های‌شان را با امارت اسلامی شریک کنند.

هم‌چنان شماری از فعالان حقوق زن با درنظرداشت وضعیت کنونی افغانستان، بر برگزاری چنین نشست‌ها در سطح ملی و حل مشکلات از راه گفت‌وگو تأکید دارند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

به گفتۀ آنان، برگزاری این نشست کمک می‌کند تا امارت اسلامی مشروعیت داخلی کسب کند و در سطح جهانی نیز به رسمیت شناخته شود. تاجور کاکر، رئیس اجرایی نهاد همبسته‌گی زنان افغانستان و از فعالان حقوق زن، بر ضرورت حضور زنان در این نشست تأکید می‌کند.

این در حالی‌ست که پیش از این جامعۀ جهانی و شماری از سیاست‌گران نیز خواستار برگزاری چنین نشست‌های بزرگ برای گفت‌وگو دربارۀ مشروعیت نظام و دیگر موضوع‌های مهم کشوری شده و آن را تنها راه حل مشکلات کنونی افغانستان دانسته بودند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: