Asset 1SWN

خلیلزاد: دولت و طالبان باید هر چه زودتر به یک توافق سیاسی برسند

Zalmai 0

زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژۀ آمریکا برای صلح افغانستان کشته‌شدن شماری از غیرنظامیان به شمول کودکان در یک مراسم ختم قرآن در ولایت غزنی را «جان‌گداز» خوانده و سطح بلند خشونت‌های جاری در افغانستان را نکوهش کرده است. او می‌گوید که مرگ افغانان به شمول غیرنظامیان بسیار «معمول» شده است.

آقای خلیلزاد، امروز (یک‌شنبه، ۳۰ قوس/آذر) در توییتی می‌گوید، «تمام آن‌های را که این‌گونه حملات که وحشت و خونریزی می‌آفریند را اجازه و انجام می‌‌دهند، محکوم می‌کنیم.» او می‌افزاید، هدف آن‌هایی که این‌گونه حملات را انجام می‌دهند، ایجاد نفاق و استفاده از خشونت برای تضعیف افغانانی‌ست که به صلح، ختم دایمی خشونت، و یک افغانستان مرفه متعهداند. «این دشمن باید رد شود.»

خلیلزاد از تمام جوانب می‌خواهد که خشونت را کاهش دهند و بی‌درنگ به سوی آتش‌بس بروند. او می‌گوید، «یکجا و با حمایت بین‌المللی، آن‌ها باید همچنان در تمام کشور به خطرات مواد منفجر ناشده و ماین‌ها رسیده‌گی نمایند تا حیات ارزشمند کودکان و بزرگسالان نجات یابد.»

نمایندۀ ویژۀ آمریکا برای صلح افغانستان تأکید کرده است که در موجودیت توافق‌نامۀ ایالات متحده – طالبان، اعلامیۀ مشترک ایالات متحده – افغانستان، حمایت گسترده بین‌المللی از صلح و آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی، از نظر شمار زیاد افغانان که به صلح و امنیت نیاز دارند و آرزوی آن را دارند، جنگ و کشتن بین‌الافغانی مشروعیت‌اش را از دست داده است.

آقای خلیلزاد می‌گوید که دولت جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان باید به خواسته‌های مردم‌شان حرمت گذارند و هر چه زودتر به یک توافق سیاسی برسند.

او می‌افزاید که ایالات متحده در کنار مردم افغانستان ایستاده است.

در انفجار روز جمعه، بیست‌وهشتم قوس، در یک مراسم ختم قرآن در ولسوالی گیلان ولایت غزنی ۱۵ غیرنظامی به شمول کودکان کشته و ۲۰ تن دیگر زخمی شده‌اند.

وزارت داخله آن‌زمان اعلام کرد که مواد انفجاری بر یک زرنج جاسازی شده بود.

اما کمیسیون مستقل حقوق بشر یک روز پس از این انفجار اعلام کرده که یافته‌های این نهاد نشان می‌دهد که عامل کشته‌شدن ۱۵ کودک و زخمی‌شدن ۲۰ تن دیگر در رویداد روز جمعه در غزنی، انفجار گلوله هاوان بوده که از جنگ باقی مانده بود.

این نهاد گفته است که این کودکان برای خرید بازیچه در بدل آهن‌پاره جمع‌ شده بودند و این گلوله پس از آن‌که داخل یک سه چرخۀ زرنج گذاشته شد، منفجر شده است.

ارگ ریاست‌جمهوری این رویداد را «تروریستی» خوانده و طالبان را مسئول آن دانسته است.

اما ذبیح‌الله مجاهد، از سخنگویان گروه طالبان در توییترش نگاشت که روی‌داد منطقۀ «آغوجان» ولسوالی گیلان غزنی در نتیجۀ انفجار یک سرگلوله که کودکان می‌خواستند آن را بفروشند، رخ داده است.

او گفته بود که در این روی‌داد ۱۲ کودک کشته و شمار بسیاری زخمی شده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
اخبار و تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

فیسبوک

توییتر

تلگرام