Asset 1SWN

«رهایی زندانیان بیش‌تر طالبان به ‌هیچ صورت توجیه‌پذیر نیست»

13990924110732174218085610

مشاور ارشد رئیس‌جمهور می‌گوید که طالبان خشونت‌ها را در کشور افزایش داده‌اند و رهایی زندانیان بیش‌تر این گروه به ‌هیچ صورت توجیه‌پذیر نیست.

وحید عمر، مشاور ارشد رئیس‌جمهور غنی و رئیس عمومی ادارۀ ارتباطات عامه و راهبردی ریاست‌جمهوری که امروز (چهارشنبه، اول دلو/بهمن) در مراسم افتتاحیۀ برنامۀ حساب‌دهی دولت به ملت در مرکز اطلاعات و رسانه‌های حکومت سخنرانی می‌کرد، می‌گوید که حکومت با رهایی زندانیان بیش‌تر طالبان مخالف است.

به گفتۀ رئیس عمومی ادارۀ ارتباطات عامه و راهبردی ریاست‌جمهوری، رهایی پنج هزار زندانی طالب ثابت کرد که این گروه به‌جای کاهش خشونت‌ها، برعکس خشونت‌ها را افزایش داده‌اند. آقای عمر می‌افزاید که به همین دلیل، رهایی زندانیان بیش‌تر طالبان به هیچ صورت توجیه‌پذیر نیست.

در همین حال، امرالله صالح، معاون نخست ریاست‌جمهوری امروز در فیس‌بوک نگاشته است، یک‌بار دیگر در پیوند به خواست شهروندان کشور برای اعدام تروریستان باید به طالبان فهمانده شود که روند گفت‌وگو نیاز به اعتمادسازی دارد.

آقای صالح می‌گوید: «باز هم در پیوند به صدای ملت برای اعدام تروریستان باید به طالب تفهیم شود که روند مذاکره نیاز به اعتمادسازی دارد. اعتمادسازی با کشتار مردم ملکی و ربودن مردم از شاهراه‌ها ایجاد نمی‌شود. ما در برابر کشتار مردم خود بی‌تفاوت نبوده و بی‌تفاوت بوده نمی‌توانیم.»

به گفتۀ معاون نخست ریاست‌جمهوری، اکنون شاید در آجندای طالبان رهایی افراد آنان از زندان‌های دولت افغانستان شامل باشد و اگر این گروه به کشتار مردم بی‌گناه، اعضای جامعۀ مدنی و بمب‌گذاری‌های کورکورانه ادامه دهند، در آن‌صورت رهایی زندانیان نه؛ بل‌که زنده‌گی آن‌ها شامل آجندا خواهد شد.

آقای صالح می‌افزاید که دولت نمایندۀ احساسات مردم است و مردم از دولت هر لحظه قاطعیت و وضاحت بیش‌تر می‌خواهند.

این در حالی‌ست که براساس گزارش‌ها، طالبان رهایی ۷ هزار زندانی دیگر این گروه، بیرون‌شدن نام این گروه از فهرست سیاه سازمان ملل متحد و ایجاد حکومت اسلامی را برای پیش‌رفت در گفت‌وگوهای صلح بین‌الافغانی مهم دانسته‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
اخبار و تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

فیسبوک

توییتر

تلگرام