باشنده‌گان ولسوالی ارغنداب ولایت کندهار که از چهار ماه به این‌سو در شهر کندهار بی‌جا شده‌اند، می‌گویند که هم‌اکنون در مناطق مختلف این شهر با مشقت زنده‌گی می‌کنند. بی‌جاشده‌گان ولسوالی ارغنداب می‌گویند که به دلیل عملیات شدید نظامی طالبان مجبور به ترک خانه‌ها و منطقه‌های‌شان شده‌اند.

به گفتۀ آنان، طالبان تمامی مناطقی را که تصرف کرده، ماین‌گذاری کرده‌اند و کسانی که می‌خواهند سرِ زمین‌ها یا باغ‌های خود بروند، قربانی این ماین‌ها می‌شوند.

شگوفه و آغامحمد، دو تن از کسانی‌اند که نزدیکان‌شان را در نتیجۀ انفجار ماین‌های کارگزاری‌شدۀ طالبان از دست داده‌اند. آنان از دولت می‌خواهند برای جلوگیری از مرگ‌ومیر بیش‌تر، روند خنثی‌‌سازی ماین‌ها را افزایش دهد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

آغامحمد به سلام‌وطندار می‌گوید: «طالبان در تمام کوچه‌های ارغنداب و حتی در زیر برگ‌های افتادۀ درختان ماین کاشته‌اند. باغ‌ها، زمین‌ها و راه‌ها همه ماین فرش شده‌اند که هر روز جان افراد را می‌گیرد. ما از ترس به باغ‌های‌ خود رفته نمی‌توانیم، باغ‌های ما همه خشک شده‌اند.»

شگوفه نیز به سلام‌وطندار می‌گوید: «پسر کاکایم زمانی که به خانه رفته بود، بر ماین برابر و شهید شد، ما از ترس نمی‌توانیم جایی برویم. از دولت می‌خواهیم که راه را پاک کند. در خانه‌ها و حتی آشپزخانه‌های ما ماین کارگذاری شده است.»مسئولان امنیتی کندهار نیز مشکلات باشنده‌گان ولسوالی ارغنداب این ولایت را می‌پذیرند و می‌افزایند که هم‌اکنون تیم‌های انجنیری در بخش‌های مختلف این ولایت مشغول خنثی‌سازی ماین‌اند و حتی ۱۶ تیم از کابل آمده تا هزاران ماین کارگزاری‌شده هرچه زودتر خنثی شوند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

جمال‌ناصر بارکزی، مسئول بخش رسانه‌های فرماندهی پولیس کندهار به سلام‌وطندار می‌گوید، در هفتۀ جاری هزاران ماین خنثی شده، اما ماین‌هایی که طالبان جابه‌جا کرده‌اند، به حدی زیاد است که خنثی‌سازی کامل آن‌ها زمان‌بر است.

جمال‌ناصر بارکزی می‌گوید: «هر چیزی که به‌دست‌شان رسیده است، آن را تبدیل به ماین کرده‌اند. قوطی‌های کهنه و بوتل‌ها همه را مواد انفجاری پر کرده‌اند. باغ‌ها، خانه‌ها، کوچه‌ها و راه‌ها همه ماین‌گذاری شده‌اند.»

جمال‌ناصر بارکزی می‌گوید که تیم‌های ماین‌پاکی مشغول خنثی‌سازی‌ ماین‌ها هستند و تاکنون در مجموع بیش از ۱۰ هزار ماین را خنثی کرده‌اند.

به گفتۀ مسئول بخش رسانه‌های فرماندهی پولیس کندهار، در تازه‌ترین مورد، دو روز پیش یک سه‌چرخۀ زرنج با ماین کنار جاده‌یی برخورد کرد که در نتیجۀ آن ۴ غیرنظامی کشته و ۳ تن دیگر زخمی شدند. آقای بارکزی می‌افزاید که تیم‌های ماین‌پاکی مشغول خنثی‌سازی‌ ماین‌ها هستند و تاکنون در مجموع بیش از ۱۰ هزار ماین را خنثی کرده‌اند.

تیم ماین‌پاکی در حال خنثی‌سازی ماین

مسئولان شفاخانۀ حوزه‌یی میرویس کندهار نیز می‌گویند که در این اواخر بیش‌تر قربانیان در اثر انفجار ماین‌ها، باشنده‌گان ولسوالی ارغنداب‌اند.

مسئولان شفاخانۀ حوزه‌یی میرویس کندهار نیز می‌گویند که در این اواخر بیش‌تر قربانیان در اثر انفجار ماین‌ها، باشنده‌گان ولسوالی ارغنداب‌اند.

به گفتۀ مسئولان شفاخانۀ حوزه‌یی میرویس کندهار، در ده روز گذشته ۲۷ تن در نتیجۀ انفجار ماین‌ها در ارغنداب کشته و ۱۵۱ تن دیگر زخمی شده که بیش‌ترشان غیرنظامیان بوده‌اند.

طالبان تاکنون در این باره چیزی نگفته‌اند.

ولسوالی ارغنداب کندهار در ۱۰ کیلومتری شهر کندهار موقعیت دارد. این در حالی‌ست که پیش از این افزون بر باشنده‌گان کندهار، باشنده‌گان دیگر ولایت‌ها نیز برای تفریح به ولسوالی ارغنداب می‌رفتند، اما اکنون حتی باشنده‌گان این ولسوالی هم نمی‌توانند با خاطر راحت گشت‌وگذار کنند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: