Asset 1SWN

کمیسیون حقوق بشر: ۵۸ درصد کودکان پرورشگاهی بی‌هویت اند

59b8ea143c290

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان می‌گوید که هویت ۵۸ درصد کودکان زیر پانزده سال در پرورشگاه‌های کشور ثبت نشده است.

یافته‌های بخش حمایت از حقوق اطفال کمیسیون مستقل حقوق بشر نشان می‌دهد که این شمار از کودکان بدون هویت، در ۲۵ ولایت کشور زنده‌گی می‌کنند.

بر اساس این گزارش، اکثریت کودکان بدون هویت در ولایت هرات زنده‌گی می‌کنند. یافته‌های این گزارش از طریق تحقیق کتاب‌خانه‌یی، مصاحبه با مسئولان مربوطه و نظارت مستقیم بر پرورشگاه‌ها به دست آمده است.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان برای شناسایی کودکان بدون هویت، پنج پرورشگاه را در ولایت هرات (پرورشگاه دولتی دخترانه خواجه عبدالله انصار، پرورشگاه دولتی پسرانۀ خواجه عبدالله انصار، پرورشگاه خصوصی خانۀ محبت، پرورشگاه خصوصی امام محمد باقر و پرورشگاه خصوصی کوثر) نظارت کرده است.

یافته‌های بخش حمایت از حقوق کودکان این کمیسیون نشان می‌دهد که در این پنج پرورشگاه دولتی و خصوصی، ۴۱۴ کودک (۳۲۳ پسر و ۹۱ دختر) که از دو تا هفده سال سن دارند، زنده‌گی می‌کنند.

در گزارش آمده است که از این میان، ۱۵۰ کودک سند تابعیت نداشته و ۳۹ کودک دیگر که شامل ۲۹ پسر و ۱۰ دختر می‌شود، بدون هویت بوده‌اند.

گزارش تصریح کرده که این شمار از کودکان از سوی اداره‌های دولتی و مردم به پرورشگاه آورده شده‌اند.

یافته‌های این کمیسیون نشان می‌دهد که ۱۱ تن در کابل، ۸ تن در بلخ، یک تن در غزنی، یک تن در سمنگان، دو تن در سرپل، دو تن در کندهار و سه تن دیگر در ننگرهار شناسایی شده‌اند که همه بدون هویت اند.

مسئولان در کمیسیون مستقل حقوق می‌گویند، با آن‌که این کمیسیون در ولایت‌های مختلف برای کودکان بدون هویت و سرپرست دادخواهی کرده، اما حکومت توجهی به آن نکرده است.

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
اخبار و تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

فیسبوک

توییتر

تلگرام