تحولات افغانستان و تهدیدهای منطقه‌یی، آجندای چهارمین نشست امنیتی کشورهای منطقه در دوشنبه، پایتخت تاجیکستان بود؛ نشستی که در آن مشاوران و دبیران شورای امنیت ملی کشورهای هند، چین، ایران، روسیه، اوزبیکستان، قرقیزستان، قزاقستان و تاجیکستان شرکت داشتند.

نماینده‌گان کشورهای منطقه در نشست دو روزۀ امنیتی در تاجیکستان از حضور گروه‌های هراس‌افگن در افغانستان نگرانی و بر هم‌کاری مشترک برای تأمین امنیت منطقه و تشکیل دولت فراگیر در این کشور، تأکید کردند.

نیکولای پاتروشف، دبیر شورای امنیت ملی روسیه، در این نشست گفته است که هم‌اکنون حدود ۲۰ گروه هراس‌افگن در افغانستان فعالیت دارد. او گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش را، بزرگ‌ترین گروه در کشور عنوان کرده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

از سویی هم، علی شمخانی، دبیر شورای امنیت ملی ایران گفته است شواهدی وجود دارد که برخی کشورهای منطقه و فرامنطقه در انتقال هراس‌افگنان به افغانستان دست دارند.

با این حال، شماری از آگاهان مسائل نظامی در گفت‌وگو با سلام‌وطندار حضور گروه‌های هراس‌افگن در افغانستان را تأیید می‌کنند و آن را پروژه‌های استخباراتی کشورهای منطقه و جهان می‌دانند.ثمر سادات، آگاه مسائل نظامی، می‌گوید که حضور گروه‌های هراس‌افگن در افغانستان سبب شده است تا جهان و کشورهای منطقه نگران تهدید از خاک افغانستان باشند. به باور او، بازبودن مرزهای افغانستان، ناامنی، کشت و قاچاق مواد مخدر فضا را برای حضور هراس‌افگنان مهیا کرده است.

ثمر سادات می‌افزاید: «متأسفانه واقعیت تلخ همین است که تمام گروه‌های تروریستی که در افغانستان دارند فعالیت می‌کنند، این‌ها پروژه‌های استخباراتی کشورهای منطقه و دنیا هستند.»

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

در همین حال، میاگل خالد، دیگر آگاه مسائل نظامی، می‌گوید که هنوز حضور هراس‌افگنان در افغانستان به‌دلیل تعهدات امارت اسلامی، یقینی نیست. او می‌افزاید که اگر ادعای حضور گروه‌های هراس‌افگن در افغانستان واقعیت داشته باشد، امارت اسلامی باید جلو فعالیت آنان را بگیرد

چهارمین نشست امنیتی کشورهای منطقه در حالی در تاجیکستان برگزار می‌شود که پیش از این مقام‌های نظامی آمریکا گفته بودند که هم‌اکنون شماری از گروه‌های هراس‌افگن از جمله داعش و القاعده در افغانستان فعالیت دارند، اما امارت اسلامی بارها گفته است که به هیچ گروهی اجازه نمی‌دهد تا در خاک افغانستان فعالیت کند.

لازم به یادآوری‌ست که خواستیم دیدگاه معاونان سخنگوی امارت اسلامی را در پیوند به این گزارش داشته باشیم؛ اما با تماس‌های پی‌هم موفق نشدیم.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: