شورای امنیت ملی روسیه ابراز نگرانی کرده است که ممکن هراس‌افگنان از افغانستان وارد کشورهای آسیای میانه و روسیه شوند و تهدیدی برای این کشورها خواهند شد. الکساندر گوربنکین، معاون دبیر شورای امنیت ملی روسیه، به رسانه‌های روسی گفته است که نگرانی‌هایی دربارۀ انتقال هراس‌افگنان و مواد مخدر از افغانستان به آسیای میانه و روسیه وجود دارد.

به گفتۀ گوربنکین، هراس‌افگنان از بخش‌های مرزی روسیه و قزاقستان برای حمله بر روسیه استفاده خواهند کرد. با این حال، معاون دبیر شورای امنیت ملی روسیه افزوده است که کشورش وضعیت افغانستان را پس از تسلط امارت اسلامی بر این کشور زیر نظر دارد.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

در همین حال، شماری از آگاهان سیاسی می‌گویند که بدون یک دولت قوی در افغانستان، خطر هراس‌افگنی برای آسیای میانه، روسیه و همه کشورهای همسایه جدی‌ست. حمیدالله هوتک، آگاه سیاسی می‌گوید که اگر این کشورها می‌خواهند از شر هراس‌افگنان و مواد مخدر در امان باشند، باید امارت اسلامی را به رسمیت بشناسند و به دولت افغانستان کمک اقتصادی کنند.

معین‌خان سمکنی، دیگر آگاه سیاسی نیز می‌گوید که روس‌ها وضعیت افغانستان را زیر نظر دارند و هرچه به افغانستان نزدیک‌تر باشند، زودتر به فایده‌ها یا ضررهای آن پی می‌برند. آقای سمکنی داعش و دیگر گروه‌های هراس‌افگن در افغانستان را تهدید جداگانه برای روس‌ها توصیف می‌کند و می‌گوید که روس‌ها نیروهای بیش‌تری را مجهز به سلاح‌های پیش‌رفته در امتداد مرز مستقر کرده‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

از سویی هم، بلال کریمی، معاون سخنگوی امارت اسلامی تأکید می‌کند که هیچ کشور خارجی از جانب افغانستان تهدید نخواهد شد.

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که مقام‌های دیگر کشورها نیز پیش از این نسبت به تهدید داعش و دیگر گروه‌های هراس‌افگن از افغانستان ابراز نگرانی کرده‌اند. اما مقام‌های امارت اسلامی هم‌واره این نگرانی‌ها را بی‌اساس خوانده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: