شماری از آگاهان سیاسی، گروه داعش و قوت‌گرفتن روزافزون آن در افغانستان را یک چالش بزرگ امنیتی برای حکومت طالبان می‌دانند. آنان می‌گویند که داعش می‌تواند یک تهدید قابل توجه برای امارت اسلامی باشد و وضعیت کنونی برای حکومت آنان را بحرانی‌تر کند.

آگاهان تأکید می‌کنند که اگر امارت اسلامی نتواند فعالیت داعش را در افغانستان کنترل کند و برنامۀ منسجم برای مقابله با آن داشته باشد، این گروه به شهروندان افغانستان و حتی برای کشورهای منطقه خطر جدی به‌شمار خواهد رفت.

مصطفی علی‌زاده، آگاه سیاسی می‌گوید، «داعش عملاً در حال نفوذگذاری و در حال بیش‌تر تأثیرگذاری روی طالبان است و اگر طالبان با داعش به گونۀ جدی برخورد نکنند، داعش به‌عنوان یک تهدید بالقوه به طالبان است.»

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

آگاهان به این باور اند که امارت اسلامی با توجه به وضعیت دشوار کنونی، توانایی مدیریت داعش را ندارد و این گروه با اراده و قوت بیش از گذشته در حال شکل‌گیری‌ست.سیدباقر محسنی، دیگر آگاه سیاسی می‌گوید، در حالی که امارت اسلامی نتوانسته است حکومت واقعی شکل دهد، ناتوانی در مهار داعش چالش‌های بیش‌تری فراراه آن خواهد گذاشت.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

اما مسئولان امارت اسلامی وجود داعش در افغانستان را رد می‌کنند و می‌گویند که این گروه به گونۀ فیزیکی در کشور حضور ندارد.

بلال کریمی، از سخنگویان امارت اسلامی به سلام‌وطندار می‌گوید که هیچ تحرکی در سراسر کشور در برابر نیروهای آنان وجود ندارد و در صورت روی‌دادن اتفاقی، به‌زودی رسید‌ه‌گی می‌شود.

در ادامۀ حمله‌های گروه داعش بر نیروهای طالبان در شماری از ولایت‌ها پس از بیرون‌شدن نیروهای خارجی و تسلط امارت اسلامی بر افغانستان، روز گذشته شهر چاریکار، مرکز پروان گواه حملۀ داعش بر یک رنجر وابسته به امارت اسلامی بود که منجر به زخمی‌شدن شماری از نیروهای طالبان شد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: