با روی‌کارآمدن امارت اسلامی افغانستان، در تازه‌ترین مورد شهزاده فیصل بن فرحان آل سعود، وزیر خارجۀ عربستان سعودی از حضور القاعده و داعش و دیگر گروه‌های تروریستی در افغانستان ابراز نگرانی کرده و ظهور این دو گروه را تهدید جدی خوانده است.

در همین حال، شماری از آگاهان سیاسی حضور گروه‌های تروریستی چون القاعده و داعش در افغانستان را تهدید بزرگ برای افغانستان و جهان قلم‌داد می‌کنند.

امام محمد وریماچ، آگاه سیاسی می‌گوید که گروه القاعده مدت‌هاست در افغانستان امکانات آموزشی دارد و احتمال دارد برخی گروه‌های تروریستی با بهره‌گیری از ظهور و خلای قدرت طالبان، دوباره ظهور کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

او می‌افزاید که برخی از گروه‌های تروریستی در سراسر جهان نیز در تلاش برای یافتن پناه‌گاهی امن هستند تا به عملیات‌شان ادامه دهند. به گفتۀ او، نگرانی‌های بسیاری دربارۀ فعال‌شدن مجدد داعش و القاعده وجود دارد، اما اکنون این امارت اسلامی‌ست که از تاریخ ۲۵ سالۀ آن‌ها درس بگیرد و نگرانی‌های جهانیان و شهروندان افغانستان را رفع کند.

از سویی هم، شماری دیگر از آگاهان سیاسی می‌گویند که هیچ جایی برای داعش و القاعده در افغانستان وجود ندارد و امارت اسلامی در مبارزه با آن‌ها کامل مسلط است.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی امروز در یک نشست خبری در کابل نیز حضور داعش و برخی دیگر از گروه‌های تروریستی در افغانستان را تکذیب می‌کند و می‌گوید، برخی از شهروندان افغانستان هستند که ایدئولوژی داعش را پذیرفته‌اند؛ اما هیچ حمایتی در میان شهروندان افغانستان ندارند. او می‌افزاید که چنین موارد بدون حمایت مردمی نمی‌تواند ادامه یابد.

نگرانی‌های بین‌المللی نیز دربارۀ فعالیت داعش و دیگر گروه‌های تروریستی در افغانستان وجود دارد. اخیراً نشست بین‌المللی دربارۀ افغانستان برگزار شد. شرکت‌کننده‌گان نگرانی‌های‌شان را دربارۀ فعال‌شدن مجدد گروه‌های تروریستی به‌ویژه داعش و القاعده بیان کردند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: