خبرگزاری اسپوتنیک روسیه گزارش داده که ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور این کشور، از تجمع گروه‌های هراس‌افگن از عراق و سوریه در افغانستان خبر داده و هشدار داده است که این گروه‌ها می‌تواند ثبات و امنیت کشورهای مستقل مشترک‌المنافع (CIS) را برهم بزند.

براساس گزارش اسپوتنیک، آقای پوتین که روز گذشته در یک نشست مجازی با مقام‌های ارشد امنیتی کشورهای مستقل مشترک‌المنافع سخن می‌زد، وضعیت امنیتی در افغانستان را شکننده خوانده و گفته است که هراس‌افگنان از عراق و سوریه در افغانستان جمع می‌شوند و این می‌تواند برای کشورهای منطقه خطرآفرین باشد.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

هرچند آقای پوتین از این گروه‌ها نامی نبرده، اما ظاهراً منظور او از گروه‌های هراس‌افگن، داعش است که در این دو کشور حضور فعال دارند. روسیه در جریان سال‌های گذشته، عملیات وسیع را علیه گروه داعش در سوریه انجام داده است.

با این حال، رئیس‌جمهور روسیه افزوده است که این کشور برای جلوگیری از این تهدیدها، نظارت خود بر مرزهای افغانستان را افزایش می‌دهد. پوتین اطمینان داده است که روسیه آماده‌گی کامل برای مقابله با شبه‌نظامیان را دارد و از این‌رو او بر هماهنگی بیش‌تر میان مجریان قانون و امنیت در این کشورها تأکید کرده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

ولادیمیر پوتین وضعیت افغانستان را پس از خروج آمریکا به‌دلیل فعالیت گروه داعش پیچیده توصیف کرده و نیز گفته است که تهدیدهای احتماالی ناشی از آسیای میانه، منطقۀ قفقاز و مناطق دیگر را به تفصیل در نشست سران سازمان امنیت جمعی و شانگهای ماه گذشته بررسی کرده‌اند.

نشست شانگهای ماه گذشته در دوشنبه، پایتخت تاجیکستان برگزار شد. در این نشست، کشورهای شرکت‌کننده دربارۀ موضوع‌های مهم منطقه‌یی و امنیتی از جمله وضعیت افغانستان، مبارزه با تروریسم و افراط‌گرایی و مبارزه با قاچاق مواد مخدر گفت‌وگو کردند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: