روز گذشته وزیران خارجۀ روسیه، چین و هند در یک نشست مجازی دربارۀ افزایش قاچاق مواد مخدر از افغانستان ابراز نگرانی کردند و از آن به‌عنوان تهدید جدی برای امنیت و ثبات منطقه نام بردند.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجۀ روسیه، وانگ‌ یی، وزیر خارجۀ چین و اس‌جی شنکر، وزیر خارجۀ هند پس از برگزاری یک نشست مجازی، با پخش یک بیانیۀ مشترک افزایش قاچاق مواد مخدر از افغانستان را تهدید جدی برای امنیت کشورهای منطقه خواندند. در بیانیۀ مشترکی که از سوی وزیران خارجۀ سه کشور پخش شده، آمده است که گسترش قاچاق مواد مخدر از افغانستان، بودجۀ سازمان‌های هراس‌افگن را در منطقه تأمین می‌کند.

در بیانیه آمده است: «گسترش قاچاق مواد مخدر غیرقانونی، مواد افیونی و مت‌آمفتامین از افغانستان و فراتر از آن، تهدیدی جدی برای امنیت و ثبات منطقه است و مصارف سازمان‌های هراس‌افگن را تأمین می‌کند.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

در همین حال، شماری از آگاهان سیاسی نیز با تأیید نگرانی وزیران خارجۀ روسیه، چین و هند می‌گویند که گروه‌های هراس‌افگن از طریق قاچاق مواد مخدر میلیاردها دالر سود حاصل و از این راه به هدف‌های‌ خود دست پیدا می‌کنند.

به باور آگاهان، افزایش فقر در کشور کشت، تولید و قاچاق مواد مخدر را افزایش داده است. آگاهان تأکید می‌کنند که مافیای مواد مخدر، بودجۀ گروه‌های هراس‌افگن را تأمین می‌کند و قاچاق این مواد به تقویت این گروه‌ها می‌انجامد.

اکرم عارفی، استاد دانشگاه و آگاه سیاسی می‌گوید: «مواد مخدر منبع بزرگ گروه‌های تروریستی است که از این جهت می‌تواند گروه‌ها را تقویت کند. این نشست به‌معنای این است که با تحول سیاسی که در افغانستان پیش آمده، انتظارات کشورها از دولت جدید این است که جلو رشد، تولید و قاچاق مواد مخدر را بگیرد و وضعیت را تغییر دهد.»

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

مصطفا علی‌زاده، دیگر آگاه سیاسی نیز می‌گوید: «در ۲۰ سال گذشته منبع عایداتی گروه طالبان، گروه‌های کوچک جیش‌ محمد و القاعده از قاچاق مواد مخدر به‌دست می‌آمد و این نگرانی‌ است برای کشورهای جهان که مبادا از طریق مواد مخدر گروهی که به‌عنوان امارت اسلامی تازه شکل گرفته است، بتواند از این منبع عایداتی خوب استفاده کند و به تهدیدی به کشورهای منطقه و فرامنطقه مبدل شود.»

این نگرانی‌ها در حالی مطرح می‌شود که سازمان ملل متحد در گزارش تازه‌اش از افزایش تولید مواد مخدر در افغانستان خبر داده و گفته که تولید تریاک نسبت به زمان مشابه آن در سال گذشته ۸ درصد افزایش یافته است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: