وزارت دفاع آمریکا در گزارشی تازه به کانگرس این کشور گفته که شبکۀ القاعده به دستور امارت اسلامی حضور و فعالیت‌های خود را تا کسب مشروعیت امارت اسلامی، محدود کرده است؛ اما امارت اسلامی این گزارش را رد می‌کند.

بلال کریمی، از معاونان سخنگوی امارت اسلامی، به سلام‌وطندار می‌گوید که سیاست امارت اسلامی در خصوص موضوع‌های جهانی روشن است. او بار دیگر اطمینان می‌دهد که از خاک افغانستان علیه هیچ کس و هیچ کشوری استفاده نمی‌شود.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

در همین حال، شماری از آگاهان گزارش وزارت دفاع آمریکا را دور از امکان نمی‌دانند. به باور آنان، احتمال دارد که شبکۀ القاعده در آینده‌ها باری دیگر فعالیتش را از سر گیرد. محمود حیدری، آگاه مسائل استخباراتی، می‌گوید که شبکۀ القاعده برای راه‌اندازی هرگونه تهدید و فعالیت، از پشتی‌بانی پاکستان برخوردار خواهد بود.گل‌محمد گل‌زی، آگاه مسائل سیاسی، می‌گوید که در بعضی از مناطق مرزی افغانستان القاعده حضور دارد. به باور او، ممکن است این شبکه در آینده‌ها فعالیتش را از سر گیرد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

گل‌محمد گل‌زی می‌افزاید که امارت اسلامی با توجه به تجربه‌های تلخ گذشته نباید از القاعده پشتی‌بانی کند و اگر پشتی‌بانی کند، افغانستان باری دیگر به میدان رقابت کشورهای بیرونی تبدیل خواهد شد.

گفتنی‌ست که براساس توافق‌نامۀ دوحه، امارت اسلامی نباید به هیچ گروه هراس‌افگن خارجی در افغانستان اجازۀ فعالیت بدهد، اما مقام‌های نظامی آمریکا می‌گویند که هرچند امارت اسلامی سفر رهبران القاعده و فرصت آموزش آنان را محدود کرده است، با آن‌هم رهبران القاعده روابط نزدیکی با امارت اسلامی دارند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: