ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، روز گذشته در مجلس سنای این کشور از احیای دوبارۀ تروریسم در افغانستان اظهار نگرانی کرده است. او گفته است وضعیت در افغانستان را زیر نظارت دارند و در صورتی که تهدیدی از این کشور مشاهده شود، اقدام به عملیات نظامی خواهند کرد.

در همین حال، آگاهان نظامی می‌گویند که ایالات متحدۀ آمریکا برای نقش بیش‌تر به مسألۀ اوکراین، می‌خواهد حضور دوباره در افغانستان پیدا کند.

عبدالواحد طاقت، آگاه مسائل امنیتی و استخباراتی، می‌گوید که آمریکا از یک‌سو می‌خواهد در افغانستان حضور دوباره پیدا کند و از سوی دیگر نگران نقض توافق‌نامه‌‌یی‌ست که با امارت اسلامی به امضا رسانده است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

او می‌افزاید که آمریکا برای دست‌یافتن به این هدف، در پی واردکردن فشار به امارت اسلامی و تقویت گروه‌های مسلح مخالف امارت اسلامی همانند جبهۀ مقاومت ملی‌ست. به گفتۀ آقای طاقت، آمریکا با حضور دوباره و ایجاد پایگاه‌ها در افغانستان، می‌خواهد تهدیدات روس‌ها و جنگ اوکراین را کنترل کند.او می‌گوید: «در صورتی که آنان با استفاده از جبهۀ مقاومت، تهدیدات داعش و القاعده یا هم به وسیلۀ حامیان خود در میان امارت اسلامی به اهداف خود نرسند، حضور علنی در افغانستان پیدا می‌کنند و مانند سابق خواهند گفت که نه به خواست کسی آمده‌اند و نه هم به خواست کسی می‌روند. آنان می‌خواهند این‌جا پایگاه‌ها ایجاد کنند و فعلاً هم نیروهای خاص‌شان در پاکستان وجود دارد.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

از سویی هم، عبدالغفار گردیزی، آگاه مسائل نظامی، می‌گوید که آمریکا در حال کار روی طرح بازگشت دوباره به افغانستان است. او می‌افزاید که آمریکا هم‌اکنون هم در خاک افغانستان حضور استخباراتی دارد و هم از حریم هوایی این کشور استفاده می‌کند. گردیزی تأکید می‌کند که آمریکا می‌خواهد برای استفاده از موقعیت استراتژیک افغانستان در این‌جا حضور فیزیکی و سیاسی داشته باشد.

عبدالغفار گردیزی می‌افزاید در حالی که آمریکا نگران تهدیدات تروریستی در افغانستان است، نگرانی خود را باید مشخص کند و با امارت اسلامی در جریان بگذارد و حکومت امارت اسلامی نیز مسئولیت دارد تا تهدیدات را دفع کند.

گفتنی‌ست که پیش از این مسئولان استخبارات آمریکا در مجلس سنای این کشور گفته بودند که در قسمت افغانستان و اوکراین قضاوت نادرست کرده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: