جنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا آینده افغانستان را غیرقابل پیش‌بینی دانسته و گفته است که متغیرهای زیادی در این کشور وجود دارد.

آقای میلی در گفت‌وگو با خبرنگاران آمریکایی گفته است که ارتش ۳۰۰ هزار نفری افغانستان که سال‌هاست جنگ در این کشور را رهبری می‌کند و تا اندازه‌یی خوب مجهز و آموزش دیده است، عامل حیاتی در تعیین آیندۀ افغانستان است.

مارک میلی افزوده که از یک‌سو امکان دارد، در افغانستان دولت و ارتش متحد مستقر شود و از سوی دیگر احتمال دارد تبعات بسیار بدی در این کشور پدیدار شود.

جنرال مارک میلی افزوده است، «تاکنون مشخص نیست کدام یک از این گزینه‌ها به واقعیت تبدیل خواهد شد. باید منتظر تابستان پیش‌رو ماند.»

رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا گفته است که هنوز احتمال رسیدن به یک راه‌حل سیاسی با گفت‌وگو میان طالبان و دولت برای جلوگیری از «یک جنگ عظیم داخلی» وجود دارد.پیش از این جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا گفته بود که پس از بیرون‌شدن سربازان‌ این کشور از افغانستان، هیچ کسی آیندۀ این کشور را تضمین کرده نمی‌تواند.

او تأکید کرده بود که این کشور بر تهدیدات هراس‌افگنان که از افغانستان منشأ بگیرد، متمرکز باقی خواهد ماند.

اکنون رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا با اشاره به خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان هم گفته است که این روند مدت‌ها پیش با انتقال مسئولیت‌ها به نیروهای امنیتی افغانستان آغاز شده و هم‌اکنون مرحلۀ آخر آن در حال اجراست.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

او افزوده که احتمال خروج کامل نیروهای آمریکایی از افغانستان پیش از ماه سپتامبر وجود دارد. به گفتۀ میلی، تعیین زمان برای خروج این نیروها تا ماه سپتامبر، ضرب‌الاجل برای خروج کامل نیروهای آمریکایی از افغانستان است. او هم‌چنان گفته است که در تاریخ اتمام روند خروج این نیروها، نیز متغیرهایی وجود دارد.

جمعۀ گذشته روند خروج نیروهای خارجی به گونۀ رسمی از افغانستان آغاز شد و روز گذشته نیروهای آمریکایی کمپ انتونیک در هلمند به نیروهای امنیتی کشور واگذار شد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: