جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا می‌گوید که پس از بیرون‌شدن سربازان‌ این کشور از افغانستان، هیچ کسی آیندۀ این کشور را تضمین کرده نمی‌تواند. مشاور امنیت ملی آمریکا تأکید می‌کند که این کشور بر تهدیدات هراس‌افگنان که از افغانستان منشا بگیرد، متمرکز باقی خواهد ماند.

جیک سالیوان این گفته‌ها روز گذشته (یک‌شنبه، بیست‌ونهم حمل/فروردین) در گفت‌وگو با فاکس‌نیوز مطرح کرده است. به گفتۀ مشاور امنیت ملی آمریکا، جو بایدن، رئیس‌جمهور این کشور هیچ قصدی برای فرستادن دوبارۀ سربازانش به افغانستان ندارد. آقای سالیوان می‌گوید: «من نمی‌توانم تضمین کنم که در افغانستان چه اتفاق خواهد افتاد. هیچ کس نمی‌تواند.»

جیک سالیوان می‌افزاید، آن‌چه ایالات متحده می‌توانست انجام دهد، فراهم‌آوری منابع به حکومت و مردم افغانستان و قابلیت‌ها، آموزش و تجهیزات به نیروهای افغانستان بود که آن را انجام داد. او می‌گوید: «اکنون زمان آن فرار سیده است که نیروهای آمریکایی به خانه برگردند و مردم افغانستان برخیزند و از کشور شان دفاع کنند.»

بر بنیاد برنامۀ تازۀ جو بایدن، برای بیرون‌شدن سربازان آمریکایی از افغانستان، تمام سربازان آمریکایی تا ۱۱ سپتامبر ام‌سال از افغانستان بیرون خواهند شد. سازمان پیمان آتلانتیک شمالی یا ناتو نیز اعلام کرده است که هم‌زمان با آمریکا از افغانستان بیرون می‌شود. روند بیرون‌شدن سربازان آمریکایی از افغانستان از ماه می ام‌سال آغاز خواهد شد.

دولت افغانستان و طالبان به اعلام زمان خروج سربازان آمریکایی واکنش نشان داده‌اند. محمداشرف غنی، رئیس‌جمهور، بیرون‌شدن سربازان خارجی را یک فرصت برای اعادۀ حاکمیت ملی خوانده و تأکید کرده که نیروهای امنیتی آمادۀ هرگونه دفاع از کشور اند. رئیس‌جمهور هرگونه احتمال فروپاشی دولت پس از بیرون‌شدن سربازان خارجی را نفی کرده است. طالبان اما گفته‌اند که زمان‌بندی جدید بیرون‌شدن سربازان آمریکایی از افغانستان، سرپیچی از موافقت‌‌نامۀ دوحه است. در موافقت‌نامۀ دوحه، زمان بیرون‌شدن سربازان خارجی از افغانستان اول می ام‌سال تعیین شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: