Asset 1SWN

آغاز روند خروج نیروهای خارجی از افغانستان

Soldiers attached to the 101st Resolute Support Sustainment Brigade, Iowa National Guard and 10th Mountain, 2-14 Infantry Battalion, load onto a Chinook helicopter to head out on a mission in Afghanistan, January 15, 2019.     1st Lt. Verniccia Ford/U.S. Army/Handout via REUTERS   ATTENTION EDITORS - THIS IMAGE WAS PROVIDED BY A THIRD PARTY. - RC110D3B25B0

شبکه خبری سی‌ان‌ان، روز گذشته، پنج‌شنبه نهم ثور/اردیبهشت به نقل از کاخ سفید و چند مقام دفاعی آمریکا گزارش داده که روند خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان در حال اجرا است.

هم‌چنان چند مقام ناتو در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه تأیید کرده‌اند که ناتو هم روند خروج نیروهایش از افغانستان را آغاز کرده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

یک مقام ناتو به خبرگزاری فرانسه گفته است که متحدان این سازمان در اواسط ماه اپریل تصمیم گرفتند که به مأموریت پشتی‌بانی قاطع در افغانستان پایان دهند و روند خروج را در اول ماه می آغاز کنند.

به گفته این مقام ناتو روند خروج نیروهای عضو این سازمان از افغانستان آغاز شده است.

مقام ناتو گفته‌ است که مصونیت نیروها هنگام خروج اولویت خواهد بود و هرگونه حملۀ طالبان در این فرایند با واکنش سریع و قاطع رو‌به‌رو خواهد شد.کارین ژان پیر، معاون سخنگوی کاخ سفید گفته که روند کاهش نظامیان آمریکایی از افغانستان در حال اجرا است.

هفتۀ گذشته جنرال اسکات میلر، فرمانده عمومی نیروهای خارجی در افغانستان اعلام کرد که روند تخلیۀ پایگاه‌های سربازان خارجی آغاز شده است. او گفت که سربازان خارجی همه پایگاه‌های‌شان را به نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان می‌سپارند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا حدود دو هفته پیش اعلام کرد که روند بیرون‌شدن نیروهای آمریکایی از افغانستان در ماه می آغاز و تا یازدهم سپتامبر تکمیل خواهد شد. به دنبال آن ناتو نیز اعلام کرد که سربازان کشورهای عضو این سازمان، هم‌زمان با سربازان آمریکایی از افغانستان بیرون خواهند شد.

محمداشرف غنی، رئیس‌جمهور پس از آن گفت که نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان آماده‌اند در هر شرایطی پس از بیرون‌شدن سربازان خارجی، امنیت کشور را تأمین کنند.

در حال حاضر حدود ۲۵۰۰ نیروی آمریکایی و بیش از ۱۰ هزار نیروی‌ ناتو در چارچوب مأموریت قاطع در افغانستان حضور دارند.

پیش از این وزارت دفاع آمریکا اعلام کرده بود که ۶۵۰ سرباز تازه به افغانستان اعزام خواهد کرد، تا در زمان خروج نیروهای خارجی از آنان محافظت کنند. آمریکا هم‌چنان اعلام کرده که برای پشتبانی خروج نیروهای خارجی از افغانستان سیستم موشکی توپخانه‌یی با تحرک بالا (HIMARS) را در این کشور مستقر خواهد کرد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
اخبار و تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

فیسبوک

توییتر

تلگرام