مسئولان استخبارات آمریکا دی‌روز در مجلس سنای این کشور، قضاوت نادرست‌شان دربارۀ حکومت‌های افغانستان و اوکراین را تأیید کردند. آنان گفتند که باور داشتند پس از خروج آمریکا حکومت افغانستان می‌تواند ماه‌ها در برابر امارت اسلامی مقاومت کند، اما آگاهان امور می‌گویند که این‌گونه اظهارات به‌منظور پنهان‌کردن شکست آمریکا بیان شده است.

آگاهان می‌افزایند که آمریکا و متحدانش مسئول وضعیت کنونی افغانستان‌اند. جاوید مومند، آگاه مسائل سیاسی، می‌گوید که ایالات متحدۀ آمریکا یک استراتژی قوی در همه زمینه‌های امنیتی و اطلاعاتی دارد، بنابر این ممکن نیست که این‌گونه اشتباه کند. به گفتۀ او، آمریکا می‌خواهد با این‌گونه اظهارات، شکست خود را بپوشاند و باز هم در افغانستان حضور استخباراتی داشته باشد.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

از سویی هم، مطیع‌الله خروتی، دیگر آگاه مسائل سیاسی، می‌گوید که در کنار آمریکا، مقام‌های دولت پیشین افغانستان نیز مسئول وضعیت ناگوار و نامعلوم این کشور هستند. او می‌افزاید که مقام‌های دولت پیشین افغانستان میان خود اتحاد نداشتند و یکی برضد دیگر به آمریکا و دیگر کشورهای بزرگ جاسوسی می‌کردند.

با این حال، حکمت‌الله حکمت، یکی دیگر از آگاهان مسائل سیاسی و امنیتی به سلا‌م‌وطندار می‌گوید که قضاوت آمریکا دربارۀ افغانستان درست و مبتنی بر واقعیت نیست. او می‌افزاید که معلومات استخبارات آمریکا دربارۀ افغانستان دقیق نبود و خروج آمریکا از افغانستان نیز بدون مشوره با افغان‌ها صورت گرفت.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

این در حالی‌ست که پیش از این گزارش‌های مبنی بر این‌که آمریکا و متحدانش در پی حضور مجدد استخباراتی در افغانستان هستند، نیز پخش شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: