کانگرس ایالات متحدۀ آمریکا، روز گذشته به ایجاد کمیسیونی برای بررسی ناکامی مأموریت این کشور در جنگ ۲۰ سالۀ افغانستان پس از تسلط امارت اسلامی، رای داده است.

خبرگزاری فرانسه، گزارش داده که ایجاد این کمیسیون به‌‌عنوان بخشی از طرح دفاعی ایالات متحده به ارزش ۷۶۸ میلیارد دالر، با رأی مثبت ۸۹ سناتور تصویب شده است. این کمیسیون که قرار است پس از توشیح رئیس‌جمهور آمریکا ایجاد شود، شامل ۱۶ عضو از دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه این کشور خواهد بود.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

به نقل از خبرگزاری فرانسه، به اعضای این کمیسیون مهلت یک‌ساله تعیین شده است تا گزارش ابتدایی خود را پس از نخستین نشست تهیه کنند و گزارش نهایی از علت شکست ایالات متحده، تا سه سال آینده ارایه شود. این کمیسیون موظف است تا ارزیابی همه‌جانبه را دربارۀ جنگ افغانستان انجام دهد و پیشنهادهای مشخصی برای عملیات‌های تکتیکی و استراتیژیکی که در آینده مورد استفاده قرار گیرد، ارایه کند.

بررسی درس‌های آموخته‌شده در جنگ افغانستان،‌ تأثیر افزایش نیروهای آمریکا در افغانستان و تعیین مهلت برای کاهش این نیروها، سیاست آمریکا در برابر افغانستان پیش از ۲۰۰۱ میلادی و حملات ۱۱ سپتامبر که سبب حملۀ آمریکا به افغانستان شد و آغاز جنگ افغانستان در دورۀ جورج بوش، رئیس جمهور پیشین آمریکا، از وظایف این کمیسیون گفته شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

روند خروج کامل نیروهای ایالات متحده و ناتو از افغانستان پس از ۲۰ سال حضور در این کشور، در پایان ماه جولای سال روان میلادی آغاز شد و تا ۳۰ آگست تمام این نیروها افغانستان را ترک کردند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: