شماری از آگاهان مسائل سیاسی دربارۀ تبدیلی افغانستان به مرکز رقابت‌های بین‌المللی و منطقه‌یی نگران‌اند. آنان می‌گویند که با توجه به وضعیت کنونی، برخی از کشورهای همسایه و منطقه مانند ترکیه و تاجیکستان از مخالفان امارت اسلامی میزبانی می‌کنند و شماری از کشورهای غربی نیز به‌منظور مختل‌کردن امنیت مناطق شمال افغانستان روی این مخالفان سرمایه‌گذاری می‌کنند تا رابطۀ خود را با گروه داعش و دیگر گروه‌های هراس‌افگن مستحکم کنند.

گل‌محمد گل‌زی، از آگاهان مسائل سیاسی، وضعیت جاری کشور را متشنج می‌خواند و می‌گوید که امارت اسلامی مشروعیت داخلی و خارجی ندارد و روابطش با شماری از کشورهای همسایه نیز خوب نیست. او می‌افزاید که اگر امارت اسلامی برای گسترش روابط با جامعۀ جهانی و به‌دست‌آوردن مشروعیت داخلی و خارجی فوری اقدام نکند، افغانستان با خطر جدی روبه‌رو می‌شود.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

گل‌محمد گل‌زی می‌گوید: «جامعۀ جهانی از رسانه‌های مختلف شنیده می‌شود که لندن می‌خواهد به دوستم ۲۵۰ میلیون دالر بدهد تا ولایت‌های شمالی را ناامن و سربازگیری کند که این یک پروژۀ بزرگ دیگر به‌شمار می‌رود که افغانستان را ناامن می‌کند و کشورهای همسایۀ شمالی نیز ناامن می‌شود.»

با این حال، امارت اسلامی هم‌واره می‌گوید که مشروعیت داخلی دارد و روابطش با کشورهای خارجی نیز خوب است. فضل‌الرحمان اوریا، یکی دیگر از آگاهان مسائل سیاسی، نیز می‌گوید که امارت اسلامی برای جلوگیری از تجاوز کشورهای همسایه، باید با قدرت از تمامیت ارضی کشور دفاع کند و روابط خود را با جامعۀ جهانی و کشورهای همسایه براساس منافع ملی بهبود بخشد و گسترش دهد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

او می‌افزاید که شماری از مقام‌های دولت پیشین در گذشته و اکنون با گروه داعش ارتباط داشتند و دارند و آمریکا و انگلیس آنان را تمویل می‌کنند. فضل‌الرحمان اوریا می‌گوید که داعش اکنون نیز تلاش می‌کند تا منطقه را بی‌ثبات کند؛ اما برای مبارزه در این بخش کشورهای منطقه باید در کنار افغانستان بی‌ایستند.

نگرانی‌ها از خراب‌کردن وضعیت امنیتی در منطقه، به‌ویژه افغانستان در حالی افزایش یافته است که در چند روز گذشته در ولایت‌های کابل، بلخ و کندز حمله‌های انتحاری و انفجاری خون‌باری انجام شد که در نتیجۀ آن ده‌ها غیرنظامی کشته و زخمی شدند. پس از این حمله‌ها، مسئولان امارت اسلامی اطمینان دادند که در آینده از وقوع چنین روی‌دادها جلوگیری می‌کنند و گروه داعش نمی‌تواند حمله‌های مشابهی را انجام دهد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: