هم‌زمان با بیرون‌شدن سربازان خارجی از افغانستان، مقام‌های پیشین بریتانیایی هشدار داده‌اند که بیرون‌شدن این سربازان سبب افزایش و احیای فعالیت شبکه‌های تروریستی به‌ویژه شبکۀ القاعده می‌شود.

سیرالکس یانگ، رئیس پیشین سازمان اطلاعات خارجی بریتانیا در یک مصاحبۀ تلویزیونی گفته است که با بیرون‌شدن کامل نیروهای ناتو از افعانستان، فعالیت و تهدید شبکه‌های تروریستی افزایش می‌یابد. به گفتۀ او، با افزایش فعالیت این گروه‌ها، امنیت کشورهای عضو ناتو به‌ویژه بریتانیا به خطر می‌افتد.

در همین حال، شماری از آگاهان سیاسی به این باور اند که هدف و برنامۀ مشخصی پشت گفته‌های این مقام پیشین بریتانیایی نهفته است و این کشور به‌دنبال فراهم‌کردن زمینۀ فعالیت‌های استخباراتی خود در افغانستان است.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

جعفر مهدوی، آگاه سیاسی و دبیر حزب ملت افغانستان در این باره می‌گوید: «در این‌که واقعاً مقامات بریتانیا روی این موضوع ابراز نگرانی می‌‎کنند، من در نیت آن‌ها شک دارم؛ چون آن‌ها در جریان خیلی مسایل پشت پرده افغانستان هستند. من فکر می‌کنم پیش از این‌که مقامات بریتانیا احساس نیکی در مورد این موضوع داشته باشند و نگرانی جدی نداشته باشند، بیش‌تر به‌دنبال فراهم‌کردن بسترها برای فعالیت‌های سیاسی، امنیتی و استخباراتی در افغانستان هستند.»آصف آشنا، دیگر آگاه سیاسی نیز می‌گوید که برخی از کشورها بیش‌تر نگران به‌خطرافتادن امنیت خود هستند. به گفتۀ او، این کشورها نگران انجام حمله‌های تروریستی از خاک افغانستان‌اند.

نگرانی‌ها از فعالیت دوبارۀ شبکۀ القاعده و گروه‌های تروریستی در خاک افغانستان در حالی‌ست که با آغاز روند بیرون‌شدن سربازان خارجی از افغانستان، خشونت‌ها در سراسر کشور افزایش یافته است. در پی تشدید حمله‌های طالبان، شماری از ولسوالی‌های کشور به تصرف طالبان درآمده است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: