Asset 1SWN

عبدالله: طالبان قادر به تصرف افغانستان نخواهند شد

Abdullah Abdullah

عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی می‌گوید، طالبان قادر به تصرف افغانستان از راه زور نخواهند شد. او در گفت‌وگویی با روزنامه واشنگتن‌پست تأکید می‌کند و می‌گوید، اگر طالبان خواستار راه‌حل نظامی باشند، تاریخ افغانستان نشان داده است که این تنها منجر به ادامۀ جنگ خواهد شد.

آقای عبدالله ابراز امیدواری می‌کند که راه‌حل نظامی سناریوی طالبان نباشد. رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی می‌افزاید که امکان دارد گروه‌هایی در میان طالبان وجود داشته باشند که تصور می‌کنند از راه نظامی پیروز می‌شوند.

او می‌گوید، هرچند طالبان به گونۀ رسمی این اظهارات را مطرح نکرده‌اند، اما «این نگرش آن‌هاست. آنها به تعهد خود در بارۀ کاهش خشونت و یا قطع ارتباط با القاعده عمل نکرده‌اند.»

عبدالله عبدالله می‌گوید، طالبان تاکنون در گفت‌وگوهای صلح جدی نبوده‌اند و تأکید می‌کند که پیش‌برد گزینۀ نظامی و تصرف افغانستان توسط این گروه امکان‌پذیر نیست. رئیس شورای مصالحۀ ملی در این گفت‌وگو می‌گوید، جامعه جهانی از جمله ایالات متحدۀ آمریکا و دیگر کشورها تلاش دارند تا راه‌هایی برای حمایت از گفت‌وگوهای صلح افغانستان پیدا کنند.آقای عبدالله می‌گوید که نیروهای امنیتی و دفاعی قادر به تأمین امنیت کشور هستند، اما پشتی‌بانی‌ها از این نیروها باید ادامه یابد. او می‌افزاید که آمریکا و برخی کشورهای عضو ناتو بر ادامۀ پشتی‌بانی از نیروهای امنیتی کشور تعهد سپرده‌اند.

پیش از این محمداشرف غنی، رئیس‌جمهور گفته بود که افغانستان در مرحلۀ سقوط قرار ندارد و نیروهای امنیتی و دفاعی توانایی دفاع مستقلانه از کشورشان را دارند.

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که هم‌زمان با آغاز خروج نظامیان خارجی از اول ماه می از افغانستان، خشونت‌ها و حملات طالبان در بخش‌های کشور افزایش یافته و در هفته‌های پسین چهار ولسوالی در ولایت‌های لغمان، بغلان و میدان‌وردک به تصرف طالبان درآمده است.

اما وزارت دفاع گفته است که نیروهای امنیتی از این ولسوالی‌ها عقب‌نشینی تکتیکی کرده‌اند.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // //

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
اخبار و تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

فیسبوک

توییتر

تلگرام