Asset 1SWN

مایک پمپئو: ایران پایگاه جدید گروه القاعده است

Mike 4

مایک پومپئو، وزیر خارجۀ آمریکا ایران را به پناه‌دادن به رهبران القاعده و پشتی‌بانی مستقیم از این گروه متهم می‌کند. او مدعی شده است که القاعده ایران را به «پایگاه خانه‌گی» تازۀ خود تبدیل کرده و در آن مستقر شده است.

مایک پمپئو، وزیر خارجۀ آمریکا این اظهارات را شام گذشته (سه‌شنبه، ۲۳جدی/دی) در سخنرانی‌اش در «کلوپ ملی مطبوعات» آمریکا مطرح کرد.

او می‌گوید که اوضاع کنونی ایران از نگاه ارتباط با القاعده بدتر از افغانستان در زمان حمله‌های ۱۱ سپتمبر سال ۲۰۰۱ میلادی بر آمریکا است. پمپئو در بخشی از سخنانش برای نخستین‌بار کشته‌شدن ابومحمد المصری، از رهبران القاعده را در تهران تأیید کرد.

پیش از این، رسانه‌ها گزارش‌ داده بودند که ابومحمد المصری، یکی از رهبران القاعده در ماه آگست سال گذشته به دست اسرائیل در تهران کشته شده است. اما ایران کشته‌شدن المصری را در خاکش را رد کرده و گفته بود که به هیچ تروریستی از القاعده پناه نداده است.

محمدجواد ظریف، وزیر خارجۀ ایران پس از سخنان پومپئو در توییتی این ادعاها را رد کرد و او را به «دروغ، جعل و دزدی» متهم کرد. آقای ظریف می‌گوید: «هیچ‌کس فریب نمی‌خورد. تمام تروریست‌های یازده سپتامبر از کشورهای محبوب پومپئو در خاورمیانه بودند؛ هیچ کدام از ایران نبودند.»

پمپئو هم‌چنان می‌گوید که آمریکا رهبران القاعده مستقر در ایران و سه تن از فرماندهان کرد القاعده را تحریم می‌کند.

او تأکید می‌کند که نتیجه این است که القاعده در حال تقویت گسترش ابزارهای عملیاتی خود است و اگر آمریکا این محور ایران-القاعده را نادیده بگیرد، به بهای خطرافتادنِ خود آمریکاییان تمام خواهد شد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
اخبار و تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

فیسبوک

توییتر

تلگرام