ژنرال فرانک کنت مک‌کنزی، رئیس ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا/سنتکام، در گفت‌وگو با آسوشیتدپرس از قدرت‌گیری روزافزون شبکۀ القاعده در افغانستان ابراز نگرانی کرده است. آقای مک‌کنزی گفته که با بیرون‌شدن نیروهای نظامی و اطلاعاتی آمریکا از افغانستان‌، ردیابی افراد وابسته به شبکۀ القاعده با مشکل روبه‌رو شده است.

رئیس ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا تأکید کرده است که برای قطع روابط با شبکۀ القاعده، آن‌گونه که در گفت‌وگوهای دوحه تذکر یافته بود، میان رهبران امارت اسلامی اختلاف نظر وجود دارد.

او نیز گفته است که بیرون‌شدن نیروهای نظامی و اطلاعاتی آمریکا از افغانستان، ردیابی القاعده و دیگر شبکه‌‌های «هراس‌افگن و افراطی» در داخل این کشور را بسیار دشوار کرده است. فرانک کنت مک‌کنزی افزوده است: «ما احتمالاً در حدود یک یا دو درصد از توانایی‌هایی را داریم که زمانی برای بررسی افغانستان داشتیم. این می‌تواند تهدیدی برای آمریکا باشد.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

در همین حال، شماری از آگاهان سیاسی به این باور اند که شبکۀ القاعده در تلاش احیای مجدد خود در افغانستان است و می‌کوشد با استفاده از وضعیت نابسامان کشور، به اعضای خود بیفزاید. ویس ناصری، آگاه سیاسی به سلام‌وطندار می‌گوید که فعالیت شبکۀ القاعده بیش‌تر از گذشته در افغانستان محسوس است و تشدید فعالیت این شبکه برای امنیت افغانستان و منطقه خطرساز خواهد بود.

آقای ناصری می‌افزاید: «القاعده بسیار قوی‌تر در مناطق مرزی افغانستان و پاکستان بوده و است و خطری برای تمام منطقه و جهان است.»

مهدی افضلی، دیگر آگاه سیاسی نیز می‌گوید که فروپاشی نا‌به‌هنگام ساختار سیاسی سبب تقویت شبکۀ القاعده در افغانستان شده است. به گفتۀ آقای افضلی، خروج نیروهای ناتو از افغانستان، ضعف ساختار سیاسی کنونی و مشکلات اقتصادی، از علت‌های افزایش فعالیت شبکۀ القاعده محسوب می‌شود.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

آقای مک‌کنزی در آخر تأکید کرده است که انتظار می‌رود امارت اسلامی اقدامات مؤثری را علیه شبکۀ القاعده انجام دهد. خواستیم دیدگاه سخنگویان امارت اسلامی را نیز در پیوند به این موضوع داشته باشیم؛ اما آنان به تماس‌های ما پاسخ ندادند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: