براساس گزارش‌‌ها، نشست مشاوران امنیت ملی روسیه، هند و کشورهای آسیای میانه امروز و فردا در شهر دوشنبه، پایتخت تاجیکستان برگزار می‌شود. قرار است در این نشست دربارۀ وضعیت سیاسی، بشری و امنیتی افغانستان بحث ‌شود.

هم‌زمان با آغاز این نشست، بلال کریمی، از معاونان سخنگوی امارت اسلامی، به سلام‌وطندار می‌گوید که کشورها نباید دربارۀ افغانستان نگرانی داشته باشند. او نیز خواهان پشتی‌بانی از افغانستان در تمامی نشست‌های بین‌المللی به‌شمول نشست دوشنبه است.

کریمی، وضعیت افغانستان را قابل اطمینان می‌خواند و می‌‌افزاید که امارت اسلامی خواستار تعامل نیک با جهان است و از خاک افغانستان علیه هیچ کشوری استفاده نخواهد شد. او هم‌چنان از جامعۀ جهانی می‌خواهد که روابط رسمی با امارت اسلامی را آغاز کند تا به نگرانی‌های آنان از راه رسمی رسیده‌گی شود.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

با این حال، آگاهان می‌گویند بسیاری از کشورها به‌دلیل نگرانی که از افغانستان دارند، نشست‌های مشابه به نشست دوشنبه برگزار می‌کنند. آنان با آن‌که برگزاری این‌گونه نشست‌ها دربارۀ افغانستان را، نشان‌دهندۀ نگرانی برخی از کشورها می‌دانند؛ اما می‌گویند که به‌دلیل شرکت‌نکردن نمایندۀ امارت اسلامی، این نشست‌ها نتیجۀ مثبتی در پی نخواهد داشت.

جاوید مومند، آگاه مسائل بین‌المللی، می‌گوید که امارت اسلامی نیاز دارد برای کسب مشروعیت خارجی تلاش کند تا در نشست‌های جهانی نماینده داشته باشد و بتواند به نگرانی‌ها دربارۀ افغانستان پاسخ دهد. آقای مومند می‌افزاید با توجه به نشست‌های اخیر که دربارۀ افغانستان در کشورهای مختلف برگزار شد، بسیاری از کشورها به‌دلیل رقابت، چنین نشست‌هایی را برگزار می‌کنند.

در همین حال، گل‌محمد گل‌زی، آگاه مسائل سیاسی، به این باور است که امارت اسلامی باید با جهان تعامل داشته باشد و به نگرانی‌های جهان پاسخ دهد تا حکومت به رسمیت شناخته و در نشست‌های مشابه به نشست دوشنبه دعوت شود.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

آقای گل‌زی می‌افزاید که بدون شرکت نمایندۀ امارت اسلامی، این‌گونه نشست‌ها به نتیجه نمی‌رسد. لازم به یادآوری‌ست که پیش از نشست دوشنبه، هند و دیگر کشورها نیز بدون حضورداشت نماینده‌گان امارت اسلامی نشست‌هایی برگزار کرده بودند که نتیجۀ مثبت آن به چشم نمی‌خورد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: