وزارت امور خارجۀ چین گفته که این کشور فردا چهارشنبه، دهم حمل برابر با سی‌ام مارچ، میزبان نشست وزیران امور خارجۀ کشورهای همسایه و افغانستان است. هرچند مقام‌های امارت اسلامی می‌گویند که تاکنون دربارۀ آجندای این نشست معلومات بسیاری ندارند؛ اما می‌افزایند که در این نشست روی مسائل اقتصادی و موضوع‌های نظیر آن گفت‌وگو خواهد شد.

آگاهان مسائل بین‌المللی و اقتصادی این نشست را در مجموع برای افغانستان سودمند می‌دانند و می‌گویند که احتمال دارد در کنار جلب کمک‌ها و مسائل اقتصادی، روی تعامل با جهان نیز گفت‌وگو شود.

خپلواک زازی، از آگاهان مسائل بین‌المللی، می‌گوید احتمال دارد کشورهایی که با آمریکا رابطۀ نزدیک دارند، در این نشست شرکت نکنند و اگر شرکت نیز کنند دربارۀ مسائل سیاسی افغانستان منتظر چراغ سبز از سوی آمریکا خواهند بود. به گفتۀ او، امارت اسلامی باید توازن را در نظر داشته باشد؛ زیرا چین با برگزاری چنین نشست‌هایی می‌خواهد قدرت خود را به آمریکا و دیگر رقیبانش نشان بدهد.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

او می‌‌افزاید: «در این نشست تعهداتی که داده می‌شود، ممکن است در کوتاه‌مدت برای افغانستان مؤثر باشد. اما در مجموع مشکلات افغانستان خیلی اساسی‌ست و باید کارهای نهادی در این‌جا انجام و در پروژه‌های زیربنایی سرمایه‌گذاری شود. از آن‌جایی که نظام حاکم نمی‌تواند برای مردم کار ایجاد کند و مشکلات را از بین ببرد، بنابر این افغانستان باید بر یک دکترین جامع تمرکز و در روشنایی آن عمل کند.»

از سویی هم، محب‌الله شریف، از آگاهان مسائل اقتصادی، نیز این نشست را از نظر اقتصادی برای افغانستان سودمند می‌داند. به گفتۀ او، نه‌تنها چین؛ بل‌ تمام کشورهای همسایه می‌خواهند که با نظام جدید روابط نزدیک برقرار کنند. آقای شریف می‌گوید که چین می‌خواهد به مواد خام افغانستان دست‌رسی پیدا کند و افغانستان بازار کالاهای چینی شود. او می‌افزاید که احتمال می‌رود در کنار مسائل اقتصادی، روی مسائل امنیتی و استخباراتی نیز گفت‌وگو شود.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

سخنگوی وزارت امور خارجۀ چین روز گذشته در یک نشست خبری گفت که سومین نشست کشورهای همسایۀ افغانستان برای دو روز و در روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه برگزار خواهد شد. او افزود که چین امیدوار است این نشست سبب افزایش پشتی‌بانی جهانی شود و در عین حال جامعۀ جهانی از آمریکا بخواهد که مسئولیت واقعی بازسازی افغانستان را برعهده گیرد.

در همین حال، بلال کریمی، از معاونان سخنگوی امارت اسلامی می‌گوید که چین با افغانستان هم‌کاری خوبی دارد و این نشست برای افغانستان خیلی با اهمیت است. او می‌افزاید که معلومات دربارۀ شرکت‌کننده‌گان و آجندای این نشست با آنان در میان گذاشته نشده است. کریمی می‌گوید‌: «توقع ما این است که هم‌کاری خوب در بخش‌های سیاسی، اقتصادی، تجارتی و دیگر بخش‌ها با افغانستان هم‌وار شود. کشورها پیش‌آمد کنند و پیش‌رفت‌های خوبی حاصل شود.»

تلاش کردیم دربارۀ این نشست دیدگاه مسئولان وزارت امور خارجۀ امارت اسلامی را نیز داشته باشیم؛ اما موفق نشدیم. گفتنی‌ست که وزارت امور خارجۀ چین گفته است احتمال دارد نمایندۀ آمریکا نیز در این نشست شرکت کند و گزارش‌هایی نیز پیش از این پخش شده که وزیر خارجۀ هند در نشست چین دعوت نشده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: