سومین دور نشست وزیران خارجۀ کشورهای همسایۀ‌ افغانستان قرار است فردا به میزبانی چین برگزار شود. این نشست برای دو رور ادامه خواهد داشت.

وزارت امور خارجۀ چین با پخش خبرنامه‌یی گفته که افزون بر شرکت وزیران خارجۀ کشورهای همسایۀ افغانستان، وزیران خارجۀ قطر و اندونیزیا نیز به‌عنوان مهمان در این نشست شرکت خواهند کرد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

به نقل از خبرنامه، در این نشست از امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجۀ امارت اسلامی نیز دعوت شده است. قرار است توماس وِست، نمایندۀ ویژه وزارت خارجۀ آمریکا برای صلح افغانستان نیز در این نشست شرکت کند.

وانگ‌ یی، وزیر امور خارجۀ چین، گفته است که در این نشست دربارۀ ایجاد راه‌های ثبات مشترک، پشتی‌بانی از شهروندان افغانستان و اشتراک‌گذاری صدای کشورها رأی‌زنی خواهد شد. او افزوده است که مشتاق‌اند اجماع بیش‌تری روی مسأله افغانستان به‌میان آید.

وزیر خارجۀ چین هم‌چنان تصریح کرده است که ساختار سیاسی در افغانستان، پیروی از سیاست‌های معتدل و مدبرانۀ داخلی و خارجی و مبارزۀ جدی با تروریزم از موضوعات محوری این نشست خواهد بود.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

او تأکید کرده است که چین از جامعۀ جهانی انتظار دارد که از افغانستان پشتی‌بانی بیش‌تر کند و از ایالات متحدۀ آمریکا بخواهد که مسئولیت اصلی بازسازی اقتصادی افغانستان را به‌طور واقعی برعهده بگیرد.

قابل یادآوری‌ست که نخستین نشست وزیران خارجۀ کشورهای همسایۀ افغانستان به میزبانی پاکستان و دومین آن نیز با میزبانی ایران برگزار شد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: