خبرگزاری آناتولی گزارش داده است که نخستین نشست فوق‌العادۀ وزیران خارجۀ شورای هم‌کاری کشورهای ترک‌زبان دربارۀ افغانستان برگزار شد. مولود چاووش‌ اوغلو، وزیر خارجۀ ترکیه در این نشست گفته است که تحولات در افغانستان تأثیرگذاری جهانی دارد و کشورهای ترک‌زبان بیش‌تر از این روند متأثر شده‌اند.

شورای هم‌کاری کشورهای ترک‌زبان متشکل از کشورهای ترکیه، اوزبیکستان، آذربایجان، قزاقستان و قرقیزستان است. مجارستان عضو ناظر این سازمان بین‌المللی‌ست.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

براساس گزارش، وزیر خارجۀ ترکیه امروز در نشست شورای هم‌کاری کشورهای ترک‌زبان در استانبول گفته که تحولات در افغانستان کشورهای ترک‌زبان را به‌عنوان همسایه‌های این کشور زیر تأثیر قرار داده است. او با اشاره به جمعیت ترک‌تبار افغانستان گفته که به همین دلیل تحولات در افغانستان مورد توجه ترکیه قرار گرفته است.

مولود چاووش اوغلو گفته است: «روابط ویژه‌یی با افغانستان داریم، به همین دلیل باید بیانیۀ نهایی شورای ترک حاوی پیامی مهم برای جهانیان باشد.»

در نشست شورای ترک در ترکیه نحوۀ حمایت از رشد، برقراری ثبات و ارسال کمک‌های بشردوستانه به افغانستان و نیز جلوگیری از موج مهاجرت و ریشه‌یابی گروه‌های تروریستی در این کشور بررسی شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

این در حالی‌ست که رجب‌ طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه نیز در گفت‌وگو با «سی‌بی‌اس» دربارۀ تحولات پسین در افغانستان گفته است که حکومت اعلام‌شدۀ طالبان فراگیر نیست و این روی روابط ترکیه با طالبان تأثیر می‌گذارد.

رئیس‌جمهور ترکیه افزوده است که کشورش انتظار دارد پیش از هرگونه توافق دربارۀ مدیریت میدان‌هوایی بین‌المللی کابل از سوی انقره، باید حکومت همه‌شمول از سوی طالبان در افغانستان ایجاد شود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: