شماری از عالمان دین شهر و ولسوالی‌های ولایت‌های حوزۀ مرکز امروز در همایشی در خیمۀ لویه‌جرگه از وضعیت جاری کشور ابراز نگرانی می‌کنند و طالبان را مقصر بدترشدن وضعیت کشور می‌دانند. آنان می‌گویند که طالبان به بهانۀ حضور سربازان خارجی در افغانستان دست به کشتار غیرنظامیان زده؛ اما با آغاز روند بیرون‌شدن سربازان خارجی آنان بیش‌تر از گذشته به خشونت افزوده‌اند.

عبدالقادر قانت، رئیس شورای علمای کابل در این همایش می‌گوید که حمله‌های طالبان در سراسر کشور زنده‌‌گی را برای مردم دشوار کرده است. به گفتۀ او، افزایش درگیری از سوی طالبان قابل پذیرش نیست و عالمان دین جهان و افغانستان جنگ جاری در کشور را فتنه خوانده‌اند.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

عالمان دین تأکید می‌کنند که برای بیرون‌رفت از وضعیت کنونی، دولت و طالبان باید از راه گفت‌وگو به اختلاف‌های‌شان پایان دهند.

مولوی جمال‌الدین، رئیس شورای عالمان دین ولسوالی‌های کابل می‌گوید که دو طرف باید به میز گفت‌وگو برگردند و روی ختم جنگ و آتش‌بس توافق کنند.او می‌افزاید: «ما از این‌جا صدا می‌کنیم که آتش‌بس فوری در سراسر کشور می‌خواهیم. ما توقف جنگ را در تمام ولسوالی‌ها خواهان هستیم. ما خواهان آغاز مذاکرات بین‌الافغانی در خود افغانستان هستیم و این مذاکرات باید در داخل خاک افغانستان برگزار شود. دو طرف از پیش‌شرط‌هایی که زمینۀ گفت‌وگو را محدود می‌کند، اجتناب کنند.»

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

محمدیعقوب حیدری، والی کابل نیز در این همایش سخن‌رانی کرد. والی کابل افزایش خشونت‌ها از سوی طالبان را محکوم می‌کند و می‌گوید که دولت برای رسیدن به صلح حسن‌نیت نشان داده؛ اما این گروه برعکس جنگ را شدت بخشیده است.

این نخستین بار نیست که عالمان دین نگرانی‌‌شان را از بدترشدن وضعیت کشور بیان می‌کنند. پیش از این نیز آنان با برگزاری نشست‌هایی جنگ در کشور را ناروا خوانده و خواهان ختم آن شده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: