شماری از عالمان دین امروز در مراسم یادبود از نخستین سال‌یاد کشته‌شدن محمدایاز نیازی، خطیب مسجد جامع وزیر محمداکبرخان در کابل می‌گویند، تا زمانی که پروندۀ قتل ایاز نیازی و دیگر افراد بررسی و با مردم شریک نشود، قاتل اصلی دولت ا‌‌ست.

حبیب‌الله حسام، رئیس مجمع علمای کشور در این مراسم می‌گوید که برای دریافت پاسخ به پروندۀ قتل محمدایاز نیازی چندین بار به دادستانی کل، وزارت داخله و ریاست عمومی امنیت ملی مراجعه کرده، اما پاسخی دریافت نکرده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

حبیب‌الله حسام می‌افزاید: «علما، خبرنگاران و فعالان مدنی، همۀ ما و شما در یک سنگر کشته می‌شویم. با جمعی از علما به لوی سارنوالی/دادستانی کل رفتیم، با وزیر داخله مکرر نشستیم، با رئیس امنیت ملی سه جلسه دایر کردیم، فشار که دادیم دیگر ما را ترور کردند. فلمی نشر کردند که در پغمان گرفتار کردیم، روز دیگر گفتند قاتلین داکتر صاحب ایاز را گرفتار کردیم؛ اما دروغ بود. دولت پاسخ‌گو نیست، سخن آخر ما همین است که قاتل اصلی خود دولت است. تا زمانی که معلوم نشود، آگاهان سیاسی، استاد نیازی و خبرنگاران ما قاتل ندارند و قاتل‌شان دولت است.»

عالمان دین، خانوادۀ محمدایاز نیازی و کمیسیون برگزاری نخستین سال‌یاد کشته‌شدن آقای نیازی می‌گویند که اگر دولت تا یک ماه دیگر گزارش از چه‌گونه‌گی پیش‌رفت و بررسی پروندۀ محمدایاز نیازی را با آنان شریک نکند، آنان به اقدام‌های دیگری دست خواهند زد.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

در همین حال، دواخان مینه‌پال، رئیس مرکز اطلاعات و رسانه‌های حکومت این‌ سخنان عالمان دین را بی‌بنیاد می‌خواند. رئیس مرکز اطلاعات و رسانه‌های حکومت در پیوند به عاملان قتل محمدایاز نیازی می‌گوید: «عاملان ترور دکتر نیازی و دیگر افراد گرفتار و در رسانه‌ها اعلان شده و در زندان هستند.»

محمدایاز نیازی، خطیب مسجد جامع وزیر محمداکبرخان و استاد دانشکدۀ شرعیات دانشگاه کابل در تاریخ ۱۳ جوزای سال گذشته در پی انفجاری در داخل این مسجد کشته شد. در این انفجار که شب‌هنگام رخ داد، یک نمازگزار دیگر نیز کشته شد و سه غیرنظامی دیگر زخمی شدند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: